Mieszkańcy gminy Gruta w Kujawsko-Pomorskiem mają problem: ich poczta, która znajduje się w miejscowości Mełno, ma zostać przekształcona w filię urzędu w oddalonym – dla niektórych nawet o kilkanaście kilometrów – Radzyniu Chełmińskim. To oznacza, że wiele spraw, takich jak np. odbiór listów poleconych będzie można załatwić tylko w Radzyniu. To bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla starszych mieszkańców, dlatego poprosili nas o pomoc.

Skutkiem zmiany poczty w filię ma być zlikwidowanie oddziału odbiorczego - oznacza to, że po reorganizacji placówki będzie można w niej tylko nadawać przesyłki, a nie odbierać. Odbiór listów poleconych, ale też rent czy emerytur będzie możliwy tylko na poczcie w oddalonym o kilkanaście kilometrów Radzyniu Chełmińskim.

Nie wszyscy mają samochody, środki lokomocji, żeby tam dojechać - mówią naszemu reporterowi wzburzeni mieszkańcy Mełna. To jest naprawdę utrudnianie życia, szczególnie ludziom starszym - dodają. To właśnie seniorzy będą mieli największy kłopot - w ich przypadku bardzo ważne jest, żeby rentę czy emeryturę dostali w gotówce. Przelew na konto bankowe nie wchodzi w grę, bo do najbliższego bankomatu jest jeszcze dalej niż na pocztę do Radzynia Chełmińskiego. 

W sprawę zaangażował się sołtys Mełna. Władze Poczty Polskiej powinny zwrócić baczną uwagę na to, co tutaj się dzieje, bo to jest niehumanitarne w stosunku do społeczeństwa starzejącej się wsi - mówi. Jak dodaje, nawet, jeśli mieszkańcy zdecydowaliby się na wyprawę na pocztę do Radzynia Chełmińskiego, może to im zabrać cały dzień, bo autobusy w gminie kursują bardzo rzadko.

Mieszkańcy nie godzą się na zmiany, które mocno utrudnią im życie, dlatego poprosili nas o pomoc. Będziemy w ich imieniu interweniować u władz Poczty Polskiej.

(mal)