NASA opublikowała nowe zdjęcia Jowisza. Wykonał je Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. "Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się, że będą aż tak dobrze" – skomentowała astronom Imke de Pater, emerytowana profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, który kierowała obserwacjami.

Na zdjęciach, które wykonał Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, możemy zobaczyć detale Jowisza, ale także jego pierścienie, satelity, a nawet galaktyki w tle.

Ukazanie takiego oblicza planety było możliwe dzięki wykorzystaniu trzech filtrów podczerwieni. Zdjęcia przetworzono tak, aby ludzie oko mogło je zobaczyć.

"Zróbcie miejsce dla króla!" — tak zespół NASA podsumował fotografie na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Wielka Czerwona Plama

Na zdjęciu od NASA widać także Wielką Czerwoną Plamę. To największy antycyklon Układu Słonecznego, czyli silny wir powietrzny, w którym ciśnienie wzrasta ku środkowi, a ruch powietrza skierowany jest na zewnątrz. 

Wielka Czerwona Plama na fotografii teleskopu Webba jest niewielkim punktem, znajdującym się w południowej części tej gigantycznej planety. W rzeczywistości jednak antycyklon mógłby pochłonąć Ziemię.

Jowisz to największa planeta Układu Słonecznego. Była wielokrotnie badana nie tylko przez Kosmiczny Teleskop Webba, ale także przez sondy m.in. w ramach programu Voyager.

Te obrazy podsumowują całą naszą pracę nad badaniem systemu Jowisza - mówi profesor Thierry Fouchet z Obserwatorium Paryskiego, który brał udział w projekcie. Naukowcy nadal analizują dane z teleskopu, aby dowiedzieć się więcej o charakterystyce Jowisza.

Wart 9 miliardów dolarów Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to najpotężniejszy, największy i najbardziej złożony teleskop kosmiczny, jaki kiedykolwiek powstał. Naukowcy liczą, że odpowie na pytania związane z Układem Słonecznym, odległymi gwiazdami i początkami wszechświata.