Chcesz dobrze pracować? Nie zapomnij o drzemce. Sen w pracy sprawia, że jesteśmy bardziej wydajni - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Michigan. To kolejne już badania naukowe, które pokazują, że stworzenie pracownikom możliwości drzemki w ciągu dnia może się pracodawcom opłacać. Informacje na ten temat publikuje w swym internetowym wydaniu czasopismo "Personality and Individual Differences".

Badacze z Michigan twierdzą, że przymykanie przez pracodawców oka na przymykających oczy pracowników może być korzystną, tanią i prostą strategią poprawienia efektywności działania firmy. Badania przeprowadzone przez nich na 40 osobach w wieku od 18 do 50 lat pokazały, że możliwość drzemki zwiększa u pracowników koncentrację, zmniejsza też poczucie zniechęcenia i frustracji, co sprawia, że trudne zadania, wymagające większego wysiłku wykonują łatwiej. Dodatkowo są mniej pobudliwi.

Uczestników eksperymentu poproszono o wykonanie szeregu komputerowych zadań; w ankietach pytano o nastrój, uczucie senności i pobudliwość. Część uczestników miała potem okazję do 60-minutowej drzemki, pozostali mieli przerwę w czasie której mogli oglądać przyrodniczy film. Na koniec eksperymentu badani wykonywali kolejne zadania i ponownie odpowiadali na pytania ankietowe.

Osoby, które miały okazję do drzemki wykazywały potem znacznie większy zapał w realizacji zadań, spędzały na próbach rozwiązania problemów więcej czasu, nie wykazując objawów frustracji i zniechęcenia. Sami przyznawali też, że odczuwają mniejszą pobudliwość.

Nasze wyniki wskazują, że drzemka może być pożyteczna szczególnie dla osób, które muszą długo utrzymywać koncentrację - mówi pierwsza autorka pracy, Jennifer Goldschmied z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Michigan. Dzięki niej są potem w stanie skuteczniej mierzyć się w trudnymi i często frustrującymi zadaniami - dodaje.

Badacze podkreślają, że współcześnie coraz trudniej nam porządnie wyspać się w nocy, przerwy na drzemkę na wzór przerw na lunch mogą pomóc to w pracy nadrobić.