NASA opublikowała kolejne zdjęcia krateru Occator na planecie karłowatej Ceres i znajdujących się w jego wnętrzu tajemniczych białych plam. Krążąca wokół Ceres sonda Dawn wykonała je z wysokości 1470 kilometrów. Już w grudniu można się spodziewać dokładniejszych obrazów. Sonda rozpoczęła manewr obniżania orbity do wysokości zaledwie 380 kilometrów.

Dawn zakończyła etap badań planety karłowatej, prowadzonych z orbity na wysokości 1470 kilometrów. Wykonane zdjęcia i inne dane zostały przesłane na Ziemię. Badacze NASA wciąż jednak nie są w stanie dokładnie określić, jakie jest pochodzenie charakterystycznych białych plam, zaobserwowanych po raz pierwszy już na początku roku.

Okazją do wyjaśnienia tej zagadki będzie praca sondy Dawn na ostatniej, czwartej, najniższej orbicie, zaledwie 380 kilometrów nad powierzchnią. Manewr obniżania orbity już się rozpoczął, potrwa około 7 tygodni. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, sonda rozpocznie kolejną fazę fotografowania powierzchni w połowie grudnia. Najmniejsze widoczne na zdjęciach formy terenu będą miały średnicę 35 metrów.