Czy światu grozi katastrofa klimatyczna? Scenariusz może czarny, ale sprowokowany ostatnimi wydarzeniami na świecie - ostra, mroźna zima w Stanach Zjednoczonych i sporej części Europy, ulewne deszcze i powodzie w Brazylii, upały i pożary w Australii czy wielka susza w Arabii Saudyjskiej.

Ktoś może powiedzieć - jest zima, więc pada śnieg, ale tylko w ciągu kilku godzin na wschodnim wybrzeżu USA spadło ponad metr śniegu, w wielu europejskich krajach opady białego puchu są największe od co najmniej 30 lat. Po drugiej stronie globu w Brazylii powodzie i osunięcia ziemi pochłonęły życie 50 osób. Pożary buszu w Australii wyrządziły znaczne szkody zwierzętom, ludzi na szczęście udało się ewakuować.

Naukowcy twierdzą, że do podobnych klęsk trzeba się będzie przyzwyczaić. To jeden ze skutków i zjawisk towarzyszących ocieplaniu się ziemskiego klimatu. A więc - statystycznie ma być cieplej, ale zdarzać się mogą gwałtowne kataklizmy - susze, powodzie i rekordowe spadki temperatur w regionach, gdzie jeszcze do niedawna nikt nie słyszał o takich zjawiskach.

13:45