Najlepsze łaziki marsjańskie z całego świata, rakiety, obserwacje Słońca, spotkanie z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim, goście z NASA i światowych agencji kosmicznych, a nawet degustacja kosmicznych potraw. To tylko kilka z niezliczonych atrakcji jakie czekają na widzów międzynarodowego wydarzenia European Rover Challenge. Przez weekend Kielce są prawdziwą kosmiczną stolicą Europy.

Od piątku do niedzieli pasjonaci robotyki i eksploracji kosmosu z całego świata na miejscu (w Kielcach) i on-line mogą śledzić zawody European Rover Challenge. Na specjalnie zaprojektowanym torze marsjańskim zmierzy się 25 drużyn z 12 krajów. Same zawody odbywają się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, ale prelekcje oraz pokazy im towarzyszące można obejrzeć również podczas internetowej transmisji. Wstęp na wydarzenie i towarzyszącą mu Strefę Inspiracji jest bezpłatny, a program ERC 2023 pełen będzie atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. 

Moc atrakcji

Każdy z trzech dni ERC 2023 będzie poświęcony innemu zagadnieniu. W piątek uczestnicy przenieśli się na Marsa - aby spotkać dr. Roberta Zubrina, światowej sławy eksperta ds. Marsa i założyciela The Mars Society. Była także wyjątkowa okazja porozmawiać z szefem polskiego inkubatora biznesowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC Poland), aby dowiedzieć się jakie możliwości finansowe czekają na startupy i osoby z pomysłami na wykorzystanie technologii kosmicznych. 

W sobotę "Artemis Day", specjaliści w zakresie kosmicznych technologii skupili się na powrocie człowieka na Księżyc, pozyskaniu jego zasobów oraz wykorzystaniu go jako platformy startowej dla dalekich misji kosmicznych. Z kolei w niedzielę ERC powróci na Ziemię, a zaproszeni goście będą rozmawiać o wykorzystaniu danych satelitarnych, o tym jak chronić naszą planetę dzięki technologiom kosmicznym oraz o ich roli w codziennym życiu każdego z nas. 

Unikalną wartością ERC jest obecność wybitnych ekspertów w zakresie technologii kosmicznych, których można będzie spotkać na żywo w czasie wydarzenia. Wśród prelegentów tegorocznej edycji zobaczymy m.in.: polskiego astronautę Sławosza Uznańskiego, Lesa Johnsona, fizyka, nagradzanego autora książek science-fiction i inżyniera NASA, Sheli Brunswick, dyrektorkę operacyjną Space Foundation, Alessandro Golkara, specjalistę od Nanosatelitów i Konstelacji Satelitarnych oraz profesora na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, Jamesa Skinnera, geologa NASA, tworzącego mapy innych planet, Raphaela Roettgena, E2MC Ventures, funduszu venture capital wspierającego firmy z sektora kosmicznego. W Kielcach będą też dr Anna Burzykowska zarządzająca w ESA infrastrukturą Programu Obserwacji Ziemi Copernicus oraz popularyzatorzy nauki: dr Tomasz Rożek i Piotr Kosek ze znakomitego kanału Astrofaza. Pełną listę tegorocznych ekspertów można znaleźć na stronie roverchallenge.eu.

Odwiedzający strefę inspiracji będą mogli doświadczyć nowinek kosmicznych i robotycznych z całego świata: spróbować kosmicznego jedzenia, sterować robotem i pilotować drona, zobaczyć roboty z klocków LEGO, zaprojektować satelitę wielkości puszki po napoju, przeprowadzić obserwacje Słońca i nocnego nieba, a także dowiedzieć się, gdzie w Układzie Słonecznym może istnieć życie i skorzystać z kina plenerowego. Na najmłodszych widzów czekają liczne konkursy i warsztaty, a miłośnicy fotografii będą mogli podziwiać wystawę sztuki inspirowanej filmami i literaturą science-fiction. Startupy, zespoły i osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą będą mogą zapytać o możliwości wsparcia w inkubatorze w ESA BIC Polska.

European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. decydenci i astronauci NASA i szefowie działów robotyki ESA, przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne. Współorganizatorami ERC 2023 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Miasto Kielce ponownie pełni rolę Miasta Gospodarza wydarzenia, a w gronie partnerów znajdziemy: Mars Society Polska, ESA BIC Poland / Agencję Rozwoju Przemysłu. Politechnikę Poznańską, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Pyramid Games, Pokojowy Patrol, a także amerykańska korporacja Mathworks oraz RedWire. Projekt dofinansowano z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Edukacji i Nauki.

Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć na TUTAJ.