"Praw fizyki pan nie zmienisz" - mawiał majster z Kabaretu Dudek. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge piszą teraz, że właśnie z powodu praw fizyki Spider-Man nie mógłby istnieć. Bohater popularnych komiksów i filmów jest za duży i za ciężki na to, by utrzymać się na pionowych powierzchniach. Mógłby być Spider-Manem, gdyby miał rozmiary co najwyżej gekona. Ale co by to był za Spider-Man...

Dr David Labonte wraz z kolegami z University of Cambridge's Department of Zoology opublikowali na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" artykuł, w którym piszą o tym, jak wielka musi być powierzchnia przylegająca, by utrzymać różne organizmy na pionowych, gładkich płaszczyznach. 

Okazuje się, że w świecie zwierząt, od roztoczy i pająków, po żaby drzewne i gekony, procent powierzchni ciała, który musi się kleić do płaszczyzny, by zwierzę utrzymać - rośnie gwałtownie wraz ze wzrostem rozmiarów ciała i jego wagi. 

To oznacza, że w praktyce taki mechanizm mogą wykorzystywać zwierzęta tylko do pewnego rozmiaru, potem bowiem ich stopy musiałyby gwałtownie już rosnąć. I tak okazuje się, że roztocza wykorzystują do 'klejenia" się do powierzchni około 200 razy mniejszy procent swego ciała, niż gekony. W przypadku człowieka musiałoby to być już około 40 procent powierzchni ciała. To oznacza, ze Spider-Man działający w zgodzie z prawami fizyki musiałby przyklejać się do ściany taśmą w rodzaju "rzepa" zajmującą około 80 procent przedniej powierzchni jego kombinezonu. Gdybyśmy chcieli poruszać się po ścianie jak gekon, musielibyśmy mieć stopy o rozmiarze... 145 - dodaje współautor pracy, Walter Federle. 

Naukowcy przeanalizowali przypadki 225 gatunków wspinających się zwierząt od najmniejszych owadów, przez pająki, żaby, czy jaszczurki. Objęli swoimi badaniami gatunki różniące się rozmiarami nawet o 7 rzędów wielkości. Doszli do wniosku, że gekon to w praktyce największe możliwe zwierzę, dla którego tego typu strategia wspinania się po pionowych powierzchniach ma jeszcze ewolucyjny sens. Większe zwierzęta musiały zastosować już innego typu rozwiązania, jak chwytne palce, czy pazury. Spider-Man, gdyby był prawdziwy, musiałby postąpić podobnie...

(mal)