Zmiany klimatyczne mogą spowodować, że banany staną się podstawowym składnikiem wyżywienia milionów ludzi. Na znaczeniu zyska też maniok i wspięga (odmiana fasoli). Zmniejszy się natomiast popularność ziemniaków - wynika z raportu, który przedstawiła BBC.

Według badaczy banany, maniok i wspięga (roślina fasolowata uprawiana w strefie podzwrotnikowej ze względu na jadalne nasiona) mogą wyeliminować ziemniaki z menu niektórych państw rozwijających się. Ludzie będą musieli przystosować się do nowego, bardziej różnorodnego jadłospisu, ponieważ z powodu podnoszenia się temperatury plony z tradycyjnych upraw będą mniej przewidywalne i niższe - cytuje raport BBC.

Naukowcy przebadali wpływ klimatu na 22 najważniejsze gatunki roślin uprawnych. Przewidują, że plony najbardziej kalorycznych z nich, w tym pszenicy, w wielu krajach rozwijających się będą maleć. Sądzą też, że zbiory ziemniaków uprawianych w rejonach o chłodniejszym klimacie mogą ucierpieć wskutek globalnego ocieplenia.

Autorzy twierdzą, że zmiany klimatu "mogą umożliwić uprawę niektórych odmian bananów" na wyższych wzniesieniach niż obecnie, a także w miejscach, w których obecnie uprawia się ziemniaki.

BBC zauważa, że w niektórych krajach, np. Nigerii i Nigrze, rolnicy przestawili się z uprawy bawełny na wspięgę. Może ona być alternatywą dla soi, jest odporna na suszę, a jej liście nadają się na paszę dla bydła.

Także w niektórych częściach Afryki, w których w przeszłości nie uprawiano ryżu, są obecnie jego plantacje.