Tylko 50 proc. Polaków przeczytało w ostatnim roku książkę - wynika z badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową. Raport o czytelnictwie przedstawiono w Warszawie podczas targów książki "Edukacja XXI".

Z badania wynika, że połowa Polaków w 2006 r. nie sięgnęła po żadną książkę. 1/3 badanych (32 proc.) przeczytała od jednej do sześciu książek, a nieco ponad 17 proc. zadeklarowało, że przeczytało ponad siedem.

Poziom czytelnictwa w Polsce jest dość stabilny, od lat oscyluje wokół 50 proc., czyli od lat co drugi Polak czyta przynajmniej jedną książkę rocznie. Podobnie jest w całej Europie. W tym roku wyniki są nieznacznie gorsze, niż w latach poprzednich. Można to tłumaczyć np. brakiem w 2006 roku „czytelniczego hitu”, jakim w poprzednich latach był m.in. „Kod Leonarda da Vinci” - powiedziała Katarzyna Wolff z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.

Kontakt z książką zadeklarowało 50 proc. ankietowanych, ale tylko 33 proc. mieszkańców Polski wydało na nie pieniądze. 2/3 Polaków nie przeznaczyło na książki ani złotówki.

Badanie przeprowadzono pod koniec listopada ubiegłego roku na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie mieszkańców kraju powyżej 15 lat.