Scorpions, czyli legendarny zespół z Niemiec, zagra we Wrocławiu 31 sierpnia jeden z koncertów swojej pożegnalnej trasy koncertowej, która obejmuje także Polskę. Grupa jeszcze w 2010 r. zapowiedziała, że w tym roku kończy muzyczną karierę.

Zespół będzie gwiazdą festiwalu "wROCK for Freedom - Legendy Rocka". Grupa wystąpi w zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej - symbolicznym miejscu, gdzie w sierpniu 1980 r. tworzyła się wrocławska "Solidarność" - zapowiedziała Anna Pupin z firmy organizującej koncert. Na festiwalu wystąpią również polskie zespoły: Big Cyc i Maciej Maleńczuk z grupą Psychodancing.

Potęga Scorpionsów

Scorpions powstał w 1965 r. w Hanowerze. W ciągu 47 lat wydali 19 studyjnych albumów, które sprzedały się w ponad stumilionowym nakładzie na całym świecie. Początkowo ich twórczość wpisywała się w nurt rocka progresywnego. Kolejne płyty umacniały pozycję Scorpions w świecie hard rocka i heavy metalu.

Największą sławę zespołowi przyniosły takie hity jak: "The Zoo" z płyty "Animal Magnetism", "Blackout" z albumu o tej samej nazwie czy "Rock You Like A Hurricane" z płyty "Love at First Sting". Szerszej publiczności dali się poznać dzięki balladom: "Still Loving You", "When The Smoke Is Going Down" i "Send Me an Angel". Ich największym przebojem stał się "Wind of Change" z płyty "Crazy World" z 1990 r., nawiązujący do przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

W marcu 2010 r. zespół wydał płytę "Sting in the Tail", która zyskała uznanie na całym świecie i uplasowała się na 2. miejscu Billboard Rock Charts. W tym samym roku Scorpions zapowiedzieli zakończenie kariery, które nastąpi po 2-letniej trasie promującej album. Pod koniec 2011 r. pojawił się pożegnalny album Skorpionów - "Comeblack", zawierający nowe wersje przebojów grupy z lat 60. i 70. oraz covery m.in. The Beatles i The Rolling Stones.

Trzon zespołu stanowią jego założyciele: wokalista i gitrzysta - Klaus Meine oraz gitarzysta Rudolf Schenker. W następnych latach do zespołu dołączyli gitarzysta Matthias Jabs i perkusista James Kottak. Od 2004 r. w stałym składzie zespołu jest polski gitarzysta basowy, Paweł Mąciwoda.

Posłuchaj największego przeboju Scorpionsów