W tym roku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku chce w ramach akcji "Mamy Niepodległą" pobić kolejny rekord. Tym razem pocztowy. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości będzie można bezpłatnie wysłać pocztówkę! Przygotowano aż 200 000 kartek! Kartki pocztowe i e-kartki będzie można wysyłać od 5 do 11 listopada.

Kartki pocztowe zaprojektowali wyjątkowi i cenieni artyści. W tym roku będzie to wyjątkowa gratka dla kolekcjonerów. Na kartce znajduje się projekt banknotu o najwyższym w historii nominale - pięć milionów złotych - z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, autorstwa wybitnego polskiego grafika, Andrzeja Heidricha. Jest on projektantem wszystkich banknotów, które od połowy lat 70. były w Polsce w obiegu.

Projekt drugiej kartki został wybrany w konkursie. Zwyciężyła kartka autorstwa Marka Sayana Skwarskiego. Wyboru dokonało jury składające się z przedstawicieli Muzeum, Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, partnera projektu - Poczty Polskiej, oraz środowisk artystycznych.

Trzecia kartka przedstawia projekt muralu autorstwa młodej graficzki, studentki poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, Katarzyny Bakuły. Mural, na którym umieszczono 4-metrowy kolorowy portret Marszałka, zaprezentowano w centrum Warszawy na tzw. patelni przy Metrze Centrum 12 maja 2015, w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Przez ponad dwa miesiące zobaczyły go miliony warszawiaków i przyjezdnych. Teraz symbolicznie wysyłamy go w formie kartki także do innych miast w Polsce i za granicą.

Do tego projektu nawiązuje główny spot promujący w mediach tegoroczną akcję:

W poprzednich edycjach byli to: Piotr Młodożeniec, Andrzej Pągowski, Józef Wilkoń, Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel), Jan Konarzewski i Henryk Sawka.

Najdłuższa biało-czerwona!

Punktem kulminacyjnym tegorocznej akcji Mamy Niepodległą! będą wydarzenia pod hasłem "Wszystkie drogi prowadzą do Sulejówka". 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości o 7 rano reporterzy RMF FM wyruszą z czterech stron Polski, podążając szlakiem miejsc związanych z walką o niepodległość po to, by po południu dotrzeć do domu Marszałka w Sulejówku.

A i tam czeka Was mnóstwo atrakcji. Zorganizujemy m.in. specjalny punkt wysyłkowy z kartkami. Podejmiemy próbę  pobicia rekordu Polski na najdłuższą, 1200-metrową, flagę biało-czerwoną, którą opaszemy teren enklawy historycznej, gdzie mieszkał Józef Piłsudski. Rekonstruktorzy przeprowadzą pobór do Legionów (każdy będzie mógł zostać legionistą), a naszych Gości po raz pierwszy będziemy częstować "Niepodległościówkami" - ciastkami, które mamy nadzieję - zapoczątkują nowy słodki zwyczaj świętowania naszej Niepodległości. Hołd Marszałkowi złoży kilkuset motocyklistów z Rocku Niepodległości. Dzień zakończymy wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

Sprawdźcie, gdzie się zatrzymamy i jakie wydarzenia historyczne wiążą się z tymi miejscami. Wybierając trasę (klikając w miasta na poszczególnych trasach) poznacie szczegóły naszej patriotycznej podróży przez Polskę: