11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, zaprosiliśmy Was do wzięcia udziału w patriotycznej akcji RMF FM i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Tego dnia wszystkie drogi prowadziły do Sulejówka. Nasi reporterzy z czterech stron Polski wyruszyli szlakami odzyskania niepodległości do Muzeum Józefa Piłsudskiego. Przygotowaliśmy mnóstwo patriotycznych atrakcji.

TU MOŻESZ ŚLEDZIĆ RELACJĘ NA ŻYWO

11 listopada czterech reporterów RMF FM z czterech stron Polski ruszyło o poranku do Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Kuba Kaługa z Pucka (północ), Adam Górczewski z Poznania (zachód), Maciej Pałahicki z Krakowa (południe) i Krzysztof Kot z okolic Lublina (wschód) podążali szlakiem miejsc związanych z walką o niepodległość.

Ciastka Niepodległościówki – nowa słodka tradycja

Na każdym przystanku swojej trasy rozdawali słuchaczom "Niepodległościówki" - biało-czerwone ciastka - upieczone zgodnie z recepturą z początku XX wieku z typowo polskich produktów, m.in. miodu i jabłek. 

Sprawdźcie, gdzie się zatrzymaliśmy i jakie wydarzenia historyczne wiążą się z tymi miejscami. Wybierając trasę (klikając w miasta na poszczególnych trasach), poznacie szczegóły naszej patriotycznej podróży przez Polskę:

Po południu dziennikarze RMF FM dotarli do domu marszałka w Sulejówku.

"Mamy Niepodległą!"

W samym Muzeum im. Józefa Piłsudskiego obchody ruszyły przed południem. W ramach akcji "Mamy Niepodległą!" przez cały dzień mogliście m.in. wysłać do swoich bliskich unikatowe kartki pocztowe. Jedna z nich przedstawia banknot z Józefem Piłsudskim o nominale aż 5 milionów złotych. SZCZEGÓŁY NA STRONIE MUZEUM W SULEJÓWKU

Można też było zrobić sobie zdjęcie w legendarnej czapce maciejówce, spróbować wojskowej grochówki, a także sprawdzić, czy któryś z Waszych przodków służył w słynnych Legionach. Co więcej, rekonstruktorzy przeprowadzili pobór do Legionów (każdy mógł zostać legionistą).

Każdy mógł też obejrzeć dworek Milusin, w którym mieszkał marszałek Piłsudski.

Najdłuższa biało-czerwona!

Jedną z głównych atrakcji 11-listopadowej imprezy było bicie rekordu na najdłuższą polską flagę, którą otoczyliśmy teren enklawy historycznej, gdzie mieszkał Józef Piłsudski.

Na miejscu nie zabrakło także ciastek "Niepodległościówek", które mamy nadzieję, zapoczątkują nowy słodki zwyczaj świętowania naszej Niepodległości.

Do muzeum trafił też plakat - portret Józefa Piłsudskiego stworzony ze zdjęć słuchaczy RMF FM oraz zdjęć nadesłanych do muzeum w ramach akcji "Co na to Marszałek".

Ponadto hołd marszałkowi złożyło kilkuset motocyklistów z Rocku Niepodległości.

Dzień zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was specjalny śpiewnik. Możecie go ściągnąć tutaj.