Młoda, utalentowana, piękna – tak w trzech słowach można opisać wschodzącą gwiazdę sceny muzycznej. Choć debiut ma już dawno za sobą, prawdziwa sława przychodzi właśnie teraz. Oto Rita Ora, wyjątkowa wokalistka i autorka tekstów.

Rita urodziła się 26 listopada 1990 roku w Prisztinie. Jeszcze w tym samym roku wyjechała z rodzicami do Wielkiej Brytanii. Tam też ukończyła prestiżową szkołę Sylvia Young Theatre School, do której uczęszczały też między innymi Dionne Bromfield i Amy Winehouse. Dzięki nauce zadebiutowała na wielkim ekranie, znajdując się w obsadzie filmu "Spivs" z 2004 roku. Tam też doceniono jej talent wokalny, który umożliwił jej występ u boku Craiga Davida w jego piosence "Awkward" na płycie "Trust Me". W 2008 roku Rita pojawiła się też w utworze "Where’s Your Love" tego samego artysty.

W 2009 roku przedstawiciele wytwórni Roc Nation dowiedzieli się o Ricie, młodej dziewczynie śpiewającej w londyńskich barach. Dzięki nawiązanej współpracy Ora trafiła do Nowego Jorku, gdzie wystąpiła w teledysku Jaya-Z. Ten postanowił jej pomóc – obecnie trwają przygotowania do nagrania debiutanckiego krążka artystki, właśnie pod okiem Jaya-Z. Ten nazwał ją zresztą nową Rihanną, a jego słowa w amerykańskich mediach potwierdził drugi z producentów przygotowywanego albumu Rity, Kanye West.

Przełomowa współpraca z DJ-em Freshem

W 2011 roku Rita Ora nagrała wraz z DJ-em Freshem piosenkę "Hot Right Now". Teledysk w kilka tygodni po premierze odnotował ponad 15 milionów odsłon w serwisie YouTube, stając się tym samym niekwestionowanym hitem. Trafił na szczyty list przebojów na całym świecie, między innymi w Wielkiej Brytanii, Australii, Belgii czy Polsce.

Obejrzyj teledysk do hitu "Hot Right Now":

Niedawno odbyła się też premiera singla "R.I.P.", który Rita nagrała w duecie z Tinie Tempahem. Twórca tego utworu, raper Drake, napisał go dla Rihanny, jednak artystka nie przyjęła propozycji kanadyjskiego rapera.

"'R.I.P.' to piosenka, którą pierwotnie napisałem dla Rihanny. Myślałem, że trafi na album "Loud". Rihanna jednak nie zdecydowała się dołączyć jej do swojego repertuaru. Wtedy kawałkiem zainteresowała się Rita" - powiedział Drake.

W jednym z wywiadów artystka wyjawiła dlaczego wybrała właśnie ten utwór na pierwszego singla. Słyszałam wersję demo w wykonaniu Drake i poczułam jak ta piosenka chwyta mnie za serce. Pomyślałam, że to coś dla mnie. Zadzwoniłam do Drake'a i powiedziałem, że ta piosenka musi być moja. Rita opisuje ten utwór jako "hymn wszystkich kobiet, wysyła prosty przekaz: jesteś sexy, powiedz swojemu mężczyźnie, że jesteś sexy". Teledysk do piosenki odnotował w kilka dni po premierze ponad cztery miliony odsłon w serwisie YouTube.

Zobacz klip do piosenki "R.I.P":

Rita przyznaje, że inspiracje czerpie z dorobku takich artystów jak Aaliyah, Madonna, Christina Aguilera, Etta James czy Bruce Springsteen. Sama o sobie mówi: Chcę mieć wpływ na wszystko sztukę, modę, energię, absolutnie wszystko. Pozostaję pod wpływem każdego rodzaju muzyki. Próbuję uwzględnić w mojej twórczości to, co kocham. Jestem dumna z bycia częścią brytyjskiej sceny muzycznej.