Polska ma własnego van Gogha. Po latach badań udało się ostatecznie potwierdzić autentyczność obrazu przechowywanego w galerii Porczyńskich w Warszawie. I jak się okazało, jest to dzieło wybitnego holenderskiego malarza Vincenta van Gogha z 1883 roku "Wiejskie chaty". Dzięki pracownikom Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz laboratorium Muzeum Narodowego w Krakowie obraz został poddany specjalistycznym badaniom i dokładnej konserwacji.

Do niedawna obrazy Vincenta Van Gogha można było oglądać wyłącznie w zagranicznych muzeach. Teraz się to zmieni. Od 26 kwietnia jedno z dzieł mistrza postimpresjonistycznego malarstwa będzie można zobaczyć również w Polsce - na wystawie w Muzeum im. Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na warszawskim Wilanowie. 

"Wiejskie chaty pośród drzew" powstały w holenderskim Nuenen, niedaleko Eindhoven. Van Gogh namalował je w 1883 roku, czyli ok. 5 lat przed swoimi najsłynniejszymi dziełami - takimi jak "Słoneczniki" czy "Pokój w Arles".

Obraz przez lata zmieniał miejsce przechowywania i właścicieli - przechodził z rąk do rąk. Co ciekawe - często przypadkowi posiadacze nie zdawali sobie sprawy z jego artystycznej, historycznej i finansowej wartości.

Gdy na początku XX wieku prace van Gogha zyskały rozgłos i znacznie zwiększyły swoją wartość, "Wiejskie chaty..." znajdowały się już w rękach kolekcjonerów - najpierw w Belgii, a potem w Szwajcarii. W latach 80. dzieło ostatecznie trafiało do Polski, a od 2020 roku jest w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego.

Do tej pory nie było jednak jasne, czy jest to oryginał. Obrazy van Gogha były bardzo często fałszowane ze względu na ich wartość. 

To van Gogh. Szczegółowe i kompleksowe analizy

Co bardzo istotne - w ostatnim czasie udało się potwierdzić autorstwo mistrza z Niderlandów, a także przywrócić dziełu dawny blask.

Ekspertyzy prowadzone były przez specjalistów z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych krakowskiego oddziału Muzeum Narodowego. Współpracowali oni z fachowcami ze słynnego, amsterdamskiego Van Gogh Museum.

Jak poinformowano, analizy były kompleksowe i szczegółowe. Do badań wykorzystano wiele skomplikowanych technik - m.in. promieniowanie UV, RTG, mikroskopy, skanery.

Wnioski wskazują, że "Wiejskie chaty pośród drzew" namalował Vincent van Gogh, na wczesnym etapie swojej kariery.

Przeprowadziliśmy szczegółową analizę pigmentów użytych w dziele. Te pigmenty nie tylko odpowiadały tym, opisywanym przez van Gogha w listach do jego brata, ale także były zgodne z materiałami używanymi przez niego w innych dziełach z tego okresu - mówi dr Julio del Hoyo, kierownik LANBOZ.

Przy okazji badań obraz przeszedł skomplikowany, trwający wiele miesięcy proces konserwacji. Z płótna usunięto zanieczyszczenia, wzmocniono dębowe podobrazie, a dzieło dostało nową ramę.

Pasuje do tego wczesnego okresu twórczości van Gogha i wydobywa urok jego obrazów. Ta rama wewnątrz wyposażona jest w tak zwaną "gablotę mikroklimatyczną", co pozwala na bezpieczne przechowywanie tego dzieła - tłumaczy Katarzyna Novljaković, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Zobacz dzieło mistrza

Jedyny w polskich zbiorach obraz Vincenta van Gogha zostanie udostępniony publicznie. Stanie się to 26 kwietnia.

Od tego dnia dzieło będzie można oglądać w Muzeum Jana

Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na warszawskim Wilanowie.

Bilety można nabyć na stronie internetowej i w kasach.