W Dover na południu Anglii pojawił się nowy mural Banksy'ego. Najnowsze dzieło legendy street artu przedstawia robotnika usuwającego za pomocą dłuta jedną z gwiazd we fladze Europy, co interpretuje się jako komentarz do Brexitu.

Mural powstał w niedzielę rano na bocznej ścianie budynku w Dover w hrabstwie Kent niedaleko autostrady A20.

Zdjęcia malowidła zamieszczono na koncie Banksy'ego na Instagramie, a przedstawiciel artysty potwierdził jego autorstwo.

Dzieło przedstawia flagę Europy - wieniec gwiazd na błękitnym tle - oraz robotnika na drabinie, który za pomocą dłuta usuwa jedną z gwiazd. Widać odpadające usunięte fragmenty oraz pęknięcia w miejscach po uderzeniach.

Mural został przez internautów zinterpretowany jako symbol wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co według unijnych zasad powinno nastąpić najpóźniej w marcu 2019 roku. W czerwcu Brytyjczyków czekają przedterminowe wybory parlamentarne, które w zamierzeniu premier Theresy May mają jej rządowi i Partii Konserwatywnej dać mocniejszy mandat w negocjacjach z pozostałymi krajami UE.

Nie jest to pierwsze dzieło Banksy'ego w hrabstwie Kent - w 2014 roku pilnie strzegący swej anonimowości artysta na ścianie budynku w Folkestone pozostawił wizerunek przedstawiający starszą kobietę wpatrującą się w pusty cokół. Po próbach sprzedania dzieła w USA i batalii sądowej mural powrócił do miejscowości, w której powstał. 

(j.)