John Lennon - Mother

Jeden z najbardziej osobistych i poruszających utworów Lennona, nagrany w 1970 roku. Krótko podsumowuje trudną historię rodzinną słynnego muzyka - szybko opuszczonego przez ojca, ale i pozostawionego przez matkę, choć pozostającego z nią w dobrych relacjach. Julia zginęła 15 lipca 1958 roku, gdy John miał niespełna 18 lat. Została zabita, przechodząc na pasach, przez pijanego, wracającego ze służby policjanta.
 
Lennon śpiewa do matki: "Mamo, miałaś mnie, ale ja nigdy nie miałem ciebie. Chciałem cię, ale ty nigdy nie chciałaś mnie.". Do ojca: "Zostawiłeś mnie, ale ja nigdy nie zostawiłem ciebie. Potrzebowałem cię, ale ty nigdy nie potrzebowałeś mnie". 
 
Przez większość utworu powtarza natomiast słowa: 
 
"Mama, don't go
Daddy, come home
Mama, don't go
Daddy, come home"

Violetta Villas - Do Ciebie, Mamo

Wiele hitów poświęconych matkom znajdziemy także w polskiej muzyce. Starsze pokolenie pamięta przede wszystkim wykonanie "Do Ciebie, Mamo" divy polskiej piosenki Violetty Villas z lat 60...

Dżem - List do M.


...a trochę młodsze "List do M." z albumu "Detox" grupy Dżem z 1991 roku, przedstawiające poruszającą historię Ryszarda Riedla.
 
"Samotność to taka straszna trwoga,
Ogarnia mnie, przenika mnie.
Widzisz mamo, wyobraziłem sobie, że,
Że nie ma Boga, nie ma, nie,
Nie ma Boga, nie."

Queen - Tie Your Mother Down

Rock'n'roll najczęściej nie znosi jednak powagi. Z takim podejściem jeden z hitów Queen napisał gitarzysta zespołu Brian May. W 1977 roku singiel "Tie Your Mother Down" otworzył piąty z albumów w dyskografii grupy "A Day at the Races". Freddy Mercury wprost buntuje tutaj brytyjskie dzieci. Zachęca do zignorowania tego, co mówi mama i tata, i pójścia na imprezę.
 
"Tie your mother down
Tie your mother down
Lock your daddy out of doors
I don't need him nosin' around
Tie your mother down
Tie your mother down
Give me all your love tonight"

 
Sam przyznaje później na szczęście, że jest złym człowiekiem i ma świadomość, że rodzice jego miłości, za to, co jej zrobił, będą nękać go aż do śmierci.

OutKast - Ms. Jackson


Na koniec z lat 70. proponujemy przeskoczyć do XXI wieku. Do prostej historii o rozstaniu jednego z muzyków duetu OutKast ze słynną wokalistką Erykah Badu. Tekst wprost odnosi się do problemów, które do tego doprowadziły, a także wrogości, jaką może czuć matka do męża lub byłego partnera swojej córki. W tym przypadku bardzo realnej.
 
"I'm sorry Ms. Jackson
I am for real
Never meant to make your daughter cry
I apologize a trillion times"