„Paszporty Polityki” rozdane! W gronie laureatów znaleźli się m.in. pisarz Zygmunt Miłoszewski, reżyser Jan Komasa i zespół Kwadrofonik.

"Paszporty Polityki" przyznawane są młodym twórcom w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również tytuł Kreatora Kultury; w tym roku przyznano także nagrodę honorową.

W kategorii "film" nagrodę otrzymał Jan Komasa, reżyser "Sali samobójców" i "Miasta 44". Jak podkreślono w werdykcie, "Komasie udało się opowiedzieć tragedię Powstania Warszawskiego nowoczesnym językiem, trafiającym do młodego widza".

Za pracę w teatrze wyróżniono Radosława Rychcika za jego interpretację mickiewiczowskich "Dziadów" w poznańskim Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego. Rychcika nagrodzono za "brawurowe włączenie polskiego arcydramatu w przestrzeń współczesnej zbiorowej wyobraźni, w której Guślarz, Konrad i Upiór odżywają jako postaci filmów Tarantino, Lyncha czy Kubricka".

"Sukces pośmiertny jest do bani"

Zygmunt Miłoszewski, autor m.in. "Uwikłania" i "Ziarna prawdy", zwyciężył w kategorii literackiej.  Nagrodzono go za "stworzenie cyklu powieści kryminalnych, w których współczesna intryga łączy się z przenikliwym portretem współczesnej Polski i diagnozą współczesnych problemów społecznych". Cieszę się, że jeszcze żyję. Sukces pośmiertny jest jednak do bani - żartował laureat.

W kategorii "sztuki wizualne" wyróżniono Jakuba Woynarowskiego - za "oryginalne łączenie badań nad historią sztuki i kultury z artystyczną praktyką, czego intrygującym przykładem była autorska oprawa Pawilonu Polskiego na Biennale Architektury w Wenecji". Natomiast w kategorii "muzyka poważna" zwyciężył kwartet Kwadrofonik. Nagrodę przyznano za "wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru, które sprawiają, że ich wykonania i opracowania muzyki z różnych światów - klasyki, folku, piosenek dziecięcych - są tak wyrafinowane i zarazem ujmujące".

W kategorii muzyki popularnej "Paszport Polityki" otrzymał Pablopavo. Artystę nagrodzono za "piosenki łączące podwórkową lokalność ze światowością brzmienia i poetycką głębią; za odtwarzanie w muzyce obyczajowego kolorytu Warszawy, jej krajobrazu społecznego i charakteru tego miasta".

Nagrodą Kreatora Kultury - przyznawaną najwybitniejszym polskim artystom - w tym roku uhonorowano scenarzystkę i reżyserkę Agnieszkę Holland "za otwartość, bezkompromisowość i tworzenie ambitnego kina". Holland jest autorką takich filmów jak "Plac Waszyngtona" (1997), "Całkowite zaćmienie" (1995), "Europa, Europa" (1990) czy "Zabić księdza" (1988).

Nagrodę honorową, ustanowioną w tym roku, otrzymał Żydowski Instytut Historyczny, za zainicjowanie i współtworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i stworzenie ekspozycji, podejmującej temat wspólnej historii Polaków i Żydów.