Zakończenie konserwacji obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" planowane na wrzesień 2011 roku może się opóźnić - przyznał starszy konserwator stołecznego Muzeum Narodowego Piotr Lisowski. Gruntowna konserwacja obrazu rozpoczęła się w połowie czerwca.

Pojawiają się informacje, że termin wykonania tej konserwacji planowany na wrzesień przyszłego roku może nie zostać dotrzymany. Istotnie są pewne zagrożenia - przyznał Lisowski.

Problematyczny może okazać się proces usuwania z obrazu wosku po wcześniejszym zdjęciu z niego dublażu. Jedyny możliwy sposób usunięcia wosku to użycie trójchloroetylenu. Może się zdarzyć, że sanepid zmusi nas do wykonania specjalnej instalacji, która pozwoli na oczyszczanie powietrza w tej części galerii - zwrócił uwagę konserwator. To mogłoby opóźnić cały proces.

Na samym początku konserwacji lico dzieła zostało oklejone bibułą zabezpieczającą i zdjęte ze ściany. Obraz spoczywa aktualnie na podeście, prace przy nim odbywają się za pomocą ruchomych pomostów. Zdemontowano ramę i metalowy blejtram. Usunięto płótno dublujące, obecnie trwają prace nad usuwaniem spoiwa. Nowy dublaż zostanie wykonany po przeprowadzeniu wszystkich reperacji i uszkodzeń oryginalnego płótna. Krosno obrazu wymienione zostanie na nowe.

Kolejny etap prac prowadzony będzie na licu obrazu. Zostanie ono oczyszczone, a werniksy usunięte. W miejscu starych kitów pojawią się nowe. Następnie wyretuszowane zostaną ubytki warstwy malarskiej. Na końcu położony będzie nowy werniks.

Po raz pierwszy w historii Muzeum Narodowego w Warszawie zwiedzający mogą śledzić na żywo proces konserwacji. Najbliższe odsłony prac konserwatorskich dla publiczności mają odbyć się w październiku.

Jeżeli prace konserwatorskie potrwają do września 2011 i nie opóźnią się, obraz ma wyjechać do Berlina na wystawę pokazującą 1000 lat historii stosunków polsko-niemieckich.

W niedzielę "Piknik pod Grunwaldem"

W ramach trwających obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem w niedzielę w muzeum odbędzie się "Piknik pod Grunwaldem", inaugurujący muzealny program edukacyjny w roku szkolnym 2010/2011. W programie pikniku znajdą się spotkania dotyczące konserwacji "Bitwy pod Grunwaldem", pokazy walk rycerskich, prezentacja elementów średniowiecznego uzbrojenia, kiermasz wydawnictw muzealnych, pokazy filmów oraz gry planszowej "Na Grunwald!".