Kilkanaście koncertów odbędzie się dziś w Polsce z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu. Najważniejsze światowe wydarzenie to specjalny koncert w Melbourne.

Międzynarodowy Dzień Jazzu ogłoszono na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2011 r. W tym roku obchodzony jest po raz ósmy.

Miastem gospodarzem tegorocznych obchodów święta jazzu jest australijskie Melbourne. Odbędzie się tam koncert światowych gwiazd jazzu. Będzie można go zobaczyć poprzez stronę JazzDay.com (o godz. 17.00). W czasie koncertu, którego dyrektorem artystycznym jest legendarny jazzman Herbie Hancock, wystąpią m.in. wokaliści Kurt Elling, Lizz Wright i Dee Dee Bridgewater, pianista Eric Reed, puzonista Mark Nightingale oraz kilku innych jazzmanów z Brazylii, Meksyku, Izraela, Chin, Australii i Libanu.

Hołd dla Komedy


Międzynarodowy Dzień Jazzu jest również obchodzony w Polsce. Dziś w ramach festiwalu "Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie", hołd Krzysztofowi Komedzie złoży zespół w składzie Andrzej Jagodziński (fortepian), Henryk Miśkiewicz (saksofon), Agnieszka Wilczyńska (śpiew), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław Bartkowski (perkusja).

Polskiemu pianiście, twórcy muzyki do filmów "Dziecko Rosemary" i "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego poświęcony będzie również koncert w filharmonii szczecińskiej. Materiał z debiutanckiego krążka "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" zaprezentuje zespół EABS.

Dziś ramach katowickiego festiwalu JazzArt, wystąpi amerykańska songwriterka Marissa Nadler, która na swoich płytach miesza muzykę folk z rockiem i elementami jazzu. Koncert-performance dadzą kompozytorka i trębaczka Kim Macari oraz saksofonista Raymond MacDonald. Wystąpią także zespół Księżyc oraz Resina, czyli wiolonczelistka Karolina Rec. Jej debiutancką płytę "Resina" wydała brytyjska wytwórnia FatCat, która wydaje również płyty Bjork i Sigur Ros.

Również w Katowicach - w sali kameralnej NOSPR - zaśpiewa zdobywczyni nagrody Grammy Karen Edwards.

Trio saksofonisty Chico Freemana, który grał m.in. z Dizzym Gillespie’em, Charlesem Mingusem, braćmi Marsalisami i Tomaszem Stańką wystąpi w Zakopanem. Na scenie staną także gitarzysta Mike Russell, który zaczynał karierę jako muzyk bluesowy w latach 60. XX w., wokalistka Mfa Kera z Madagaskaru oraz Józef Eliasz Funky Group.

Sześć koncertów, jam session oraz spotkanie z saksofonistą Przemkiem Dyakowskim czeka na fanów jazzu we wtorek we Wrocławiu w ramach festiwalu Jazz nad Odrą. Zagrają zespoły Kuby Stankiewicza, Piotra Wojtasika, Adama Bałdycha, kwartet amerykańskiej saksofonistki Tii Fuller oraz polskie zespoły Skicki-Skiuk i Crash.


Gliwice, Jastrzębie-Zdrój i Częstochowa to kolejne miasta, w których będzie obchodzone święto jazzu. W Gliwicach wystąpi zespół jazzu tradycyjnego South Silesian Brass Band, którego początki sięgają połowy lat 70., a także gitarzyści Jan Cichy i Andrzej Trefon. W Jastrzębiu-Zdrój zagra O.N.E Quintet, a w Częstochowie wokalistka jazzowa Monika Lidke z zespołem Vadomaya Collective.