Mamy jubilatkę! I to jak z bajki! Królewna Śnieżka kończy dziś 85 lat. Walt Disney stworzył wiele niezapomnianych bajek, na których wychowały się pokolenia. Ale to Śnieżka była pierwszą księżniczką Disneya.

W czasie trzech lat pracy nad tą animacją wiele się zmieniło - od postaci tytułowej Śnieżki, która pierwotnie była blondynką, po złagodzenie dość makabrycznej historii. Bo wczesne szkice nie zakładały szczęśliwego zakończenia. Książę miał zostać porwany i torturowany przez Złą Królową, a Śnieżka po zjedzeniu zatrutego jabłka, miała umrzeć. Zakończenie zostało zmienione i wiemy z animacji oboje "żyli długo i szczęśliwie".

Żeby zrealizować ten animowany film, Walt Disney bardzo zaryzykował. Gdy wpadł na pomysł opowiedzenia na ekranie historii pięknej księżniczki i siedmiu krasnoludków, wszyscy, włącznie z jego żoną, starali się odwieść go od tego. Od każdego słyszał, że widzowie, zwłaszcza dorośli, nie wysiedzą przy pełnometrażowym filmie animowanym o krasnoludkach. 

Gdy okazało się, że budżet ćwierć miliona dolarów jest niewystarczający, Disney zastawił swój dom i pożyczył od banku większość z 1,5 miliona dolarów potrzebnych na realizację tej produkcji. Ostatecznie nie tylko odniósł sukces, ale i napisał nowy, przełomowy rozdział w historii światowej kinematografii.

Z około dwóch milionów rysunków, nad którymi pracowało 750 artystów, 250 tys. stworzyło animację. Dziś  jest ona 10. najbardziej dochodową produkcją filmową

Amerykańska premiera odbyła się 21 grudnia 1937 roku. Obecny na niej Charlie Chaplin był zachwycony filmem. 

To pierwszy film w historii kinematografii, który miał pełną ścieżką dźwiękową. A kompozytor Leigh Harline dostał za nią nominację do Oscara. 

Był też Oscar dla Walta Disneya, w 1939 roku, za wielką filmową innowację, która oczarowała miliony. Wyróżnienie wręczyła mu dziewięcioletnia wtedy Shirley Temple. I to była nagroda w formie jednej dużej statuetki i siedmiu małych. 

Walt Disney zdecydował się na robienie wszystkich obcojęzycznych wersji ścieżki dźwiękowej, to pierwszy taki przypadek w historii. Polska premiera odbyła się 21 grudnia 1938 roku.

Opracowanie: