W Krakowie powstał niezwykły komiks poświęcony Tadeuszowi Pankiewiczowi. Postać aptekarza pomagającego podczas okupacji mieszkańcom krakowskiego getta przypomniał w swoim dziele Tomasz Bereźnicki.

Bereźnicki opowiada historię krakowskiego getta widzianą oczami Pankiewicza. To on jest narratorem opowieści, bohaterem oraz świadkiem zdarzeń. Z perspektywy okien apteki "Pod Orłem" czytelnik może obserwować to, jak wyglądała codzienność w getcie. 

Aptekę Pankiewicza działającą przy placu Zgody (dziś Bohaterów Getta) Żydzi odwiedzali, by zdobyć wiadomości spoza getta i utrzymywać kontakty z mieszkańcami "aryjskiej" strony miasta. W aptece wykonywane były m.in. leki usypiające dla dzieci przed ucieczką z getta. W aptece oprócz Pankiewicza pracowały trzy Polki: Irena Droździkowska, Helena Krywaniuk i Aurelia Danek, które po skończonej pracy opuszczały getto.

Działał "inteligentnie i z potrzeby serca"

Ze względu na specyfikę komiksu wiele wątków ze wspomnień Tadeusza Pankiewicza musiałem pominąć. Starałem się go widzieć oczami współczesnego człowieka. Wiele osób w Krakowie go znało. Zależało mi na pokazywaniu człowieka z krwi i kości - świetnie wykształconego, znającego języki, o ambicjach artystycznych, a nie na kreowaniu pomnikowego bohatera. To nie był człowiek, który podczas okupacji działał w poczuciu wielkiej misji, ale działał inteligentnie i z potrzeby serca - powiedział Tomasz Bereźnicki. Jak podkreślił, w komiksie jest wiele nawiązań do współczesności i do filmu. Komiks jest próbą zwrócenia uwagi na Pankiewicza, a nie źródłem, z którego można czerpać wiedzę. Mam nadzieję, że zainteresowani sięgną także po inne o nim teksty - dodał.

Niemal filmowa historia

Losy Pankiewicza to historia niemal filmowa, dlatego zdecydowano się na odtworzenie wnętrza apteki znanego Krakowianina. Na nieco ponad 100 metrach kwadratowych powierzchni znajdą się meble z przełomu XIX i XX wieku, dawne naczynia i sprzęt apteczny, a nazwy poszczególnych sal będą nawiązywały do ich pierwotnych funkcji. Zwiedzający dzięki filmom, fotografiom i dokumentom, będą mogli dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne w krakowskim getcie. Poznają też osoby pracujące w aptece.

W jednej z sal znajdą się szuflady z karteczkami upamiętniającymi 68 tysięcy krakowskich Żydów - różne kolory symbolizować będą wysiedlonych w 1940 r., tych którzy w 1941 r. zamieszkali w getcie i tych którzy przeżyli wojnę. Zwiedzający będą mogli wrzucić kartkę z informacjami o własnej rodzinie. Na wystawie przypomniane zostaną akcje wysiedleńcze z getta oraz jego likwidacja w marcu 1943 r.

Prezentacja komiksu "Aptekarz w getcie krakowskim" odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu 27 stycznia w Fabryce Emalia Oskara Schindlera.

Po wojnie Tadeusz Pankiewicz pracował w swojej aptece do 1953 r. Na własną prośbę przeniósł się następnie do apteki przy ul. 29 Listopada, gdzie pracował do emerytury. Za pomoc i ratowanie Żydów został w 1983 r. odznaczony medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim.