Do księgarń trafiła nowa powieść znanego z antyislamskich wypowiedzi francuskiego pisarza Michaela Houellebecqa "Soumission". Lektura przedstawia Francję w roku 2022, zdominowaną przez muzułmanów. Powieść ukaże się w Polsce jeszcze w tym roku.

Sławny pisarz przepowiada narodziny Islamskiej Republiki Francji

Najsławniejszy francuski pisarz kontra "polityczna poprawność". Prowokacyjna polityczna fikcja! Tak zapowiadają nową powieść Michela Houellebecqa pt. "Soumission" ("Poddanie się") paryscy komentatorzy, którzy ujawniając jej treść. Według nadsekwańskich mediów,... czytaj więcej

Autor "Cząstek elementarnych", "Platformy" oraz "Mapy i terytorium" w "Soumission" pokazuje Francję w 2022 roku, z prezydentem wywodzącym się z Partii Bractwa Muzułmańskiego. Pracować mogą tylko mężczyźni, dozwolona jest poligamia. 

Dziedziną, którą najbardziej interesuje się przewodząca partia i prezydent Mohammed Ben Abbes jest edukacja. To tam następują największe zmiany od nazw (np. z Sorbony na Uniwersytet Islamski), przez wyznanie wykładowców (przymus przejścia na islam) i stroje obowiązujące uczennice (czadory), po ograniczenie edukacji dla dziewcząt. Główny bohater - Francois, wykładowca na Sorbonie, specjalista od twórczości Jorisa-Karla Huysmans'a, pokazuje nową rzeczywistość, podporządkowanie społeczeństwa i tytułową uległość (posłuszeństwo) wobec nowych porządków.

"Islam - najgłupsza religia świata"

W 2001 roku Huellebecq udzielił miesięcznikowi "Lire" wywiadu, w którym nazwał islam "najgłupszą religią świata". Wypowiedź pisarza wywołała liczne protesty - wytoczono mu proces, w którym został oskarżony o nawoływanie do nienawiści rasowej i o islamofobię. Pisarz bronił się twierdząc m.in., że jego postawa nie wyraża poglądów rasistowskich, jako że islam nie jest rasą lub cechą wrodzoną, ale religią, i można przestać być muzułmaninem. Houellebecq wygrał proces, a trybunał paryski orzekł, że jego wypowiedź była dozwoloną krytyką religii i nie zawierała obrazy muzułmanów.

Słowa Huellebecqa o islamie przypomniano przed premierą "Soumission", a pisarza nazywano ponownie "islamofobem" i "rasistą". Huellebecq w wywiadzie dla "Paris Review" odpowiadał na te zarzuty, że opisuje, nieco może przejaskrawiając fakty, ewolucję społeczną, która odbywa się na naszych oczach. 

Francją wstrząsnął atak muzułmanów na redakcję tygodnika

W środę, w dniu premiery książki, Francją wstrząsnął atak muzułmańskich napastników na redakcję tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" w centrum Paryża, w którym zginęło 12 osób. Tygodnik "Charlie Hebdo" wielokrotnie ściągał na siebie krytykę świata muzułmańskiego w związku z publikacją satyrycznych wizerunków Mahometa. W swoim ostatnim wpisie na Twitterze przed atakiem redakcja zamieściła satyryczny wizerunek przywódcy radykalnego Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakra al-Bagdadiego, składającego życzenia noworoczne.

"Soumission" ukaże się w Polsce nakładem Wydawnictwa W.A.B. jesienią 2015 roku.

(mal)