RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Zaraźliwe zwalanie winy na innych

Autor: Publikacja: Sobota, 21 listopada (20:48) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

To nie ja, to on. To nie my, to oni. Zawsze kto inny jest winny, nie my. Naukowcy z Kalifornii odkryli dlaczego tak powszechnie ulegamy pokusie obwiniania innych.

Okazuje się, że wskazywanie palcem na innych jest... zaraźliwe. Wystarczy, że ktoś w naszej obecności to robi, nawet nie wobec nas, a już sami mamy ochotę, by jakąś odpowiedzialność na kogoś zwalić. I nie ma tu znaczenia, kto naprawdę za coś jest odpowiedzialny, sam mechanizm wskazywania na innych roznosi się jak wirus. Padania psychologów pokazały, że czyjeś zrzucanie winy odbieramy jako działania obronne i w poczuciu zagrożenia, sami przystępujemy do podobnego działania. Powszechne wskazywanie palcem na innych nie wychodzi nam jako społeczności na zdrowie. Niestety szczepionki przeciwko temu wirusowi jeszcze nie wymyślono.

Tagi: obrona

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: