Najpierw od pacjentów pobierane są komórki macierzyste krwi. Przy pomocy leków niszczy się potem w ich organizmie białe krwinki, które atakują komórki trzustki. Komórki macierzyste służą następnie do odbudowy poprawnie działającego układu immunologicznego. Opublikowane dwa lata temu pierwsze doniesienia o tym, że pacjenci mogli nawet całkowicie zaprzestać przyjmowania insuliny, zostały sceptycznie przyjęte przez świat naukowy. Teraz jednak pojawiły się kolejne badania oryginalnej grupy 15 pacjentów oraz dodatkowych ośmiu. U większości z nich terapia spowodowała znaczną poprawę stanu zdrowia, 12 osób w ogóle nie musi używać insuliny. W Brazylii i Stanach Zjednoczonych planowane są kolejne testy. Są nadzieje, że metoda może pomóc także w przypadku innych chorób autoimmunologicznych, na przykład stwardnienia rozsianego...
Kontrowersyjna terapia cukrzycy
Czy eksperymentalna terapia przy pomocy komórek macierzystych pozwoli pacjentom chorym na cukrzycę uwolnić się od konieczności przyjmowania insuliny? Naukowcy z Brazylii zaproponowali metodę terapii, która ma chronic komórki trzustki produkujące insulinę, przed atakiem układu odpornościowego pacjenta, cierpiącego na cukrzycę typu pierwszego.