Badania pokazują wyraźnie, że aż do wieku 12-tu lat milusińscy nie uczą się na błędach. Za to bardzo dobrze odbierają pozytywne bodźce. Porównano zachowanie 8-mio i 12-latków. Zbadano aktywność ich mózgu w czasie wykonywania komputerowych testów. Okazało się, że od bardzo wczesnego wieku umiemy reagować na uśmiech, pochwałę, nagrodę. I nigdy nam to nie mija. Z kolei reakcja na błąd, czy karę wymaga nieco bardziej zaawansowanego procesu myślowego i tego uczymy się mniej wiecej w wieku 12 lat... I lepiej żebyśmy się nauczyli, bo jeśli nie, to Polak będzie i przed szkodą, i po szkodzie głupi...
Dzieciaki nie takie mądre po szkodzie
Polak mądry po szkodzie? Okazuje się, że nie każdy. Dopiero po skończeniu 12 roku życia. To nie żart, tylko wyniki najnowszych badań psychologów z Uniwersytetu w Lejdzie. Oczywiście te badania nie były prowadzone akurat na polskich dzieciach. Ale można przewidywać, że wyniki byłyby podobne.
Tagi:
dzieci