​Na Ukrainie ponownie zniszczono wysadzony w styczniu i odnowiony pod koniec lutego pomnik Polaków pomordowanych w 1944 roku w Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim. W sieci pojawiły się zdjęcia, które dokumentują dewastację.

Fakt ponownego zniszczenia odnowionego niedawno pomnika potwierdziła na swoim Facebooku m.in. ukraińska organizacja Zachodni Informacyjny Front. Zamieściła także zdjęcia zdewastowanego monumentu:

Na krzyżu wandale wymalowali czerwoną farbą swastykę, a pod nią, czarną farbą, herb Ukrainy. Na stojących obok tablicach z nazwiskami ofiar zbrodni z '44 roku umieścili zaś napisy: "Śmierć Lachom" i "Precz z Ukrainy ... (tutaj określenie niecenzuralne)".

To ja odkryłem te zniszczenia - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Wołodymyr Adamec z administracji rejonowej (powiatowej) w Brodach, na której terenie leży Huta Pieniacka. W niedzielę, kiedy byłem na cmentarzu w Podkamieniu, gdzie doszło do dewastacji polskiego pomnika, coś mnie tknęło, żeby pojechać do Huty. Zobaczyłem te napisy i poinformowałem o tym policję i Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Szkody zostały natychmiast usunięte - zaznaczył.

W weekend zniszczono także inne pomniki

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej, pomnik w Hucie Pieniackiej zniszczono mniej więcej w tym samym czasie co pomniki w Podkamieniu i we Lwowie. Te monumenty również zostały zdewastowane w ostatni weekend.

We Lwowie sprawcy wymazali farbą pomnik zamordowanych przez hitlerowców w 1941 roku profesorów lwowskich. Dzięki interwencji władz monument został szybko oczyszczony.

Również w Podkamieniu wandale zniszczyli pomniki upamiętniające zamordowanych tam Polaków. Część pomników została oblana czerwoną farbą, a na centralnym monumencie - podobnie jak w Hucie Pieniackiej - pojawił się napis "Śmierć Lachom".

(łł, e)