W Moskwie zaginęła znana rosyjska dokumentalistka o polskim pochodzeniu - Tamara Elżbieta Jakżyna. Policja podejrzewa, że mogła zostać zamordowana przez przestępców zainteresowanych przejęciem jej moskiewskiego mieszkania.

O zaginięciu 70-letniej Jakżynej jako pierwsza 16 marca zaalarmowała jej przyjaciółka, zaniepokojona tym, że od dwóch dni nie odbiera ona telefonu. W tym samym dniu siostra zaginionej powiadomiła policję o jej zniknięciu. 

28 marca sąsiedzi Jakżynej zauważyli, że jej mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż na portalu poświęconym handlowi nieruchomościami. Natychmiast poinformowali o tym policję. 

W czwartek policja zatrzymała dwóch mężczyzn - 52-letniego Elmana K. i 31-letniego Romana F. - którzy próbowali sprzedać dwupokojowy lokal Jakżynej. Według policji spreparowali oni wszystkie dokumenty niezbędne do sprzedaży mieszkania. Policja podała też, że są oni przesłuchiwani w ramach śledztwa wszczętego z artykułu "zabójstwo". 

Autorka kilkunastu filmów dokumentalnych, w tym o papieżu-Polaku

Jakżyna, reżyserka i scenarzystka, to autorka kilkunastu filmów dokumentalnych, w tym pierwszego rosyjskiego dokumentu poświęconego Janowi Pawłowi II pt. "Nie lękaj się, modlę się za ciebie!". Dzieło to powstało w 2005 roku. Opowiedziała w nim o ekumenicznym nauczaniu polskiego papieża, jego związkach z prawosławiem i spotkaniach z Rosjanami. 

Po kilku latach znów zajęła się pontyfikatem Jana Pawła II, by w 2012 roku zaprezentować film "Papież, który nie umarł". Jest to tryptyk, na którego pierwszą część złożyły się wspomnienia znanych przedstawicieli świata religijnego, kulturalnego i politycznego na temat ich spotkań z Janem Pawłem II. W drugiej autorka kreśli sylwetkę papieża przez jego nauczanie. W trzeciej opowiada o jego roli w twórczości muzycznej Wojciecha Kilara.

Jakżyna ukończyła Wydział Dziennikarstwa Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Temat jej pracy dyplomowej to "Polski Teatr Telewizji". Ponad 20 lat pracowała w telewizji państwowej, w redakcji muzycznej. Później była związana z kilkoma wytwórniami i studiami filmowymi. Ostatnio współpracowała z Rosyjską Symfoniczną Orkiestrą Filmową, realizując cykl "Muzyka ekranu na żywo".

Zaginęła krótko po powrocie z Polski

Jakżyna wiele czasu poświęcała promocji kultury polskiej w Rosji, przede wszystkim filmów. Prowadziła Klub Filmu Polskiego w Domu Kina w Moskwie, w ramach którego prezentowała najlepsze polskie filmy młodym filmowcom i studentom wyższych szkół artystycznych. Była kuratorem działu "Polska" w piśmie "Mecenat i Świat". Przeprowadzała wywiady z polskimi reżyserami, pisarzami i muzykami. Zaginęła wkrótce po powrocie z kolejnego pobytu w Polsce.

(mal)