60-letni mężczyzna we wschodniej Francji ze zdumieniem odkrył, że na paczce papierosów zostało umieszczone zdjęcie jego amputowanej nogi, jako ostrzeżenie przed paleniem. Wszystko to odbyło się bez jego zgody.

Zdjęcie znajdowało się paczkach papierosów wraz z komunikatem "palenie zatyka tętnice".

Mężczyzna, mieszkaniec Metz, mówi, że stracił nogę w wyniku strzelaniny w Albanii w 1997 roku. Od tego czasu porusza się o kulach.

Jak relacjonuje mężczyzna, na zdjęciu widać charakterystyczne blizny po oparzeniu. Jak tłumaczy - nigdy nie zgodził się na publikację zdjęcia. Podejrzewa, że zdjęcie mogło wyciec ze szpitala, w którym było robione dla dokumentacji przypadku - mężczyzna starał się o protezę.

To niewiarygodne, że człowiek znajduje się bez zgody na paczce papierosów w całej Unii Europejskiej - powiedział Antoine Fittante, prawnik mężczyzny. Każda blizna jest specyficzna, niepowtarzalna. Ten człowiek ma również ślady po oparzeniach na drugiej nodze, jest bardzo wyraźny. Ekspert nie będzie miał problemów z identyfikacją obrazu. Mój klient czuje się zdradzony, czuje, że została nadszarpnięta jego godność - dodaje adwokat.

Fittante skontaktował się już ze szpitalem, żeby wyjaśnić sprawę wycieku zdjęcia. Skontaktował się również z Komisją Europejską, która odpowiada za dystrybucję takich obrazów na wszystkich paczkach papierosów w UE.

Twierdzi, że komisja zwykle wykorzystuje zdjęcia z bazy danych, które są weryfikowane i publikowane za zgodą osoby, której dotyczy.