Panamskie służby celne zatrzymały północnokoreański statek płynący z Kuby do Korei Płn. Okazało się bowiem, że na jego pokładzie znajdują się elementy rakiet - poinformował prezydent Panamy Ricardo Martinelli. Na Twitterze opublikował nawet zdjęcia z wnętrza jednostki.

Niech świat zapamięta sobie, że nie można przemycać niezadeklarowanej broni przez Kanał Panamski - zaznaczył Martinelli w Radiu Panama.

Podejrzewaliśmy, że statek płynący z Kuby do Korei Północnej może transportować narkotyki, więc jednostka została wezwana do portu i przeszukana (po atlantyckiej stronie kanału). Gdy zaczęto wyładunek cukru, znaleziono pojemniki, które naszym zdaniem zawierają elementy nowoczesnych rakiet
- opisywał.

Gdy na statek weszła policja, kapitan próbował popełnić samobójstwo, a załoga się zbuntowała; zatrzymano 35 osób - dodał.

Przez łączący Ocean Atlantycki z Pacyfikiem Kanał Panamski, który liczy 80 km długości, co roku przechodzi ok. 5 proc. światowego transportu morskiego towarów. Dziennie pokonuje go średnio 38 statków.

(MKam)