Komisja ds. kontroli napojów alkoholowych stanu Massachusetts wprowadziła, ze skutkiem natychmiastowym, zakaz sprzedaży drinków z dodatkiem kofeiny. Urząd ds. kontroli żywności i leków ostrzegł czterech producentów, że kofeina w napojach alkoholowych "nie jest bezpiecznym dodatkiem". Powodem było "Four Loko" - mocny napój alkoholowego z kofeiną, nazwany przez studentów "zaćmieniem w puszce".

Eksperci ostrzegają, że kofeina w drinkach może pijącemu utrudnić samoocenę wpływu alkoholu na jego organizm, co z kolei może prowadzić do niebezpiecznych zachowań.

W minionym tygodniu, gdy wiadomo już było, że zakaz wejdzie w życie, "Four Loko" stał się bestsellerem. Kupowali go nie tylko studenci, ale także wielu "elegancko ubranych mężczyzn po trzydziestce", jak powiedziała pewna sprzedawczyni w sklepie z napojami alkoholowymi.

Sprzedawcy pocieszają się, że zakaz nie powinien zmniejszyć im obrotów - wskazują, że nikt nie może zakazać mieszania np. wódki z bezalkoholowymi napojami, zawierającymi kofeinę.