​Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un na początku roku po raz trzeci został ojcem - podała agencja Yonhap, powołując się na południowokoreańską agencję wywiadowczą (NIS). Żona przywódcy przez kilka miesięcy w 2016 roku nie pokazywała się publicznie.

Jak ujawnili przedstawiciele NIS podczas posiedzenia komisji parlamentarnej w Seulu, pierwsza dama Korei Płn. Ri Sol Ju w lutym urodziła trzecie dziecko. Nie podano płci ani imienia dziecka.

Spekulacje dotyczące ewentualnej ciąży żony Kima pojawiły się w 2016 roku, gdy Ri Sol Ju zniknęła z życia publicznego. Po raz pierwszy pokazała się u boku męża w 2012 roku, niedługo po dojściu do władzy Kim Dzong Una w grudniu 2011 roku. Jednak NIS jest przekonany, że Ri Sol Ju wyszła za Kima już w 2009 roku i rok później przyszło na świat ich pierwsze dziecko; drugie urodziło się w 2013 roku.

Dynastia Kimów rządzi Koreą Północną od trzech pokoleń, ale informacje dotyczące rodziny rzadko przedostają się do mediów.

Jedynym źródłem informacji na temat drugiego dziecka Kimów, córeczki o imieniu Ju Ae, jest były gwiazdor amerykańskiej koszykówki Dennis Rodman. Po pobycie w Korei Płn. w 2013 roku Rodman opowiadał, że trzymał na rękach niemowlę i opisywał północnokoreańskiego przywódcę jako "dobrego ojca", który ma "dobrą rodzinę".

Mimo że Kim Dzong Un częściej niż jego ojciec Kim Dzong Il pokazuje się publicznie, to szczegóły z jego życia prywatnego, w tym dokładna data urodzenia czy ślubu nie są potwierdzone.

Według NIS ojciec Ri Sol Ju jest wykładowcą uniwersyteckim, a matka lekarką. W 2005 roku przyszła pierwsza dama miała odwiedzić Koreę Południową jako członkini zespołu północnokoreańskich cheerleaderek podczas mistrzostw Azji w lekkoatletyce.

(ph)