Janusz Wojciechowski, kandydat Polski na komisarza do spraw rolnictwa spotkał się już z przyszłą szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Jak ujawnił w rozmowie z naszą dziennikarką w Brukseli jego wizja wspólnej polityki rolnej została dobrze przyjęta.

Nie widzę problemów dla dalszej współpracy - powiedział Wojciechowski Katarzynie Szymańskiej Borginion po spotkaniu z Ursulą von der Leyen.

Wojciechowski w najbliższych dniach spotka się ponownie z Ursulą von der Leyen, ale będzie to już  formalne przesłuchanie. Von der Leyen rozpoczęła te przesłuchania we wtorek.

Jej współpracownicy  nie informują o przebiegu tych rozmów, ale wiadomo, że są już  bardzo konkretne i dotyczą objęcia poszczególnych tek oraz zasad współpracy i funkcjonowania przyszłej Komisji.

Wojciechowskiego czeka potem przesłuchanie w Parlamencie Europejskiej, a konkretnie - w komisji ds. rolnictwa. Przyznaje, że  będzie ono trudne, ale jest optymistą, gdyż, jak przypomina sam zasiadał  w tej komisji i wie, jak wyglądają tego typu przesłuchania.

Pytany przez naszą korespondentkę, czy nie obawia się pytań o praworządność, powiedział, że członkowie komisji są ekspertami od rolnictwa, a on sam będzie się trzymać spraw merytorycznych.

Szczerski zrezygnował z funkcji

Jak ujawniliśmy w RMF FM, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zrezygnował z kandydowania na komisarza UE, po tym jak otrzymał propozycję objęcia teki ds. rolnictwa. Jak poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller, nowym polskim kandydatem został Janusz Wojciechowski.

Opracowanie: