2 maja w Dzień Flagi najsłynniejszy wodospad na świecie zostanie podświetlony naszymi barwami narodowymi. Wydarzenie to oficjalnie rozpocznie w Ontario, największej prowincji Kanady, uroczystości Miesiąca Dziedzictwa Polskiego. W tym szczególnym dniu będzie tam także specjalny wysłannik RMF FM. Na naszej stronie opublikujemy dla Was zdjęcia i filmy z tego niecodziennego wydarzenia. Świętujmy razem pod Biało-Czerwoną.

Wodospad Niagara położony jest na granicy dwóch krajów: USA i Kanady. Biało-czerwone barwy, którymi podświetlony zostanie ten wyjątkowy wodospad, będą widoczne zarówno od strony amerykańskiej jak i kanadyjskiej.

To będzie wyjątkowe biało-czerwone widowisko, w tym szczególnym dla Polaków i Polonii dniu - mówi Magdalena Pszczółkowska Konsul Generalna z Toronto. Bądźmy razem tego wieczoru nad Niagarą - zwraca się do członków Polonii, mieszkających po obu stronach kanadyjsko-amerykańskiej granicy i słuchaczy RMF FM.

Na miejscu 2 maja podczas uroczystego podświetlenia wodospadu Niagara na biało-czerwono będą pracownicy polskiej dyplomacji, członkowie amerykańskiej i kanadyjskiej Polonii, a także korespondent RMF FM Paweł Żuchowski. Wydarzeniu z inicjatywy Konsulatu Generalnego w Toronto patronuje nasze radio. W RMF FM usłyszycie relacje naszego specjalnego wysłannika, a na naszej stronie będziecie mogli zobaczyć spektakularne zdjęcia i filmy.

Przypomnijmy, że 2 lata temu z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność, Niagara była już podświetlona na biało-czerwono. Wodospad przybrał polskie barwy narodowe na 15 minut.

2 maja akcja podświetlania Niagary zapoczątkuje ustanowiony przez tamtejszy parlament Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Ontario. Przez cały miesiąc w tym regionie Kanady odbywać się będą imprezy promujące polską historię oraz kulturę.

Z tej okazji przed ratuszami miast w Ontario podniesione zostaną polskie flagi. Najpierw w Orangeville, Shelburne, potem 3 maja w Mississauga i Brampton, 5 maja w Oakville czy 7 maja w Toronto, gdzie ulicami miasta przejdzie także polska parada.

W maju w prowincji Ontario odbędą się też Festiwal Szantowy Knaga, Mistrzostwa Polonijne w Tenisie Stołowym, koncerty patriotyczne czy na przykład polsko-ukraiński koncert jazzowy z okazji Polish Heritage Month.

Przez cały maj trwać będzie także akcja "Polska Półka", czyli promocja polskich książek - także o Polsce - dla dzieci i dorosłych.

W Kanadzie mieszka koło miliona osób pochodzenia polskiego - przypomina Magdalena Pszczółkowska Konsul Generalna z Toronto. Tylko w Ontario to ponad 600-tysięczna grupa Polonii - dodaje.

Polonijne uroczystości także po amerykańskiej stronie wodospadu Niagara

Dzień Flagi świętować będzie także amerykańska Polonia. We wtorek 2 maja w Buffalo w stanie Nowy Jork, niedaleko wodospadu Niagara o godzinie 11:00 czasu miejscowego (godzina 17:00 w Polsce ) organizacja The General Pulaski Association przygotowuje biało-czerwone wydarzenie z okazji Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Na maszt przed miejscowym ratuszem, w obecności lokalnych władz oraz Polonii przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnięta zostanie polska flaga. 

Świętuj z nami pod Biało-Czerwoną! Oznacz się na wirtualnym globusie

I Ty możesz wziąć udział we wspólnym z RMF FM świętowaniu Dnia Flagi. Wystarczy znaleźć na naszej stronie wirtualny globus [LINK TUTAJ], wybrać lokalizację, w której się znajdujesz, dodać zdjęcie z biało-czerwoną flagą i napisać kilka słów, jak celebrujesz 2 maja lub jakie znaczenie mają dla ciebie narodowe barwy.

Z autorami najciekawszych wpisów skontaktujemy się i na antenie wysłuchamy wspólnie ich historii. Bądźcie z nami 2 maja w RMF FM, w RMF24 i w naszych mediach społecznościowych!