40 osób z kalabryjskiej mafii 'Ndranghety zatrzymano na północy Włoch - podały tamtejsze media, powołując się na prokuraturę. Po raz pierwszy w historii walki z przestępczością zorganizowaną udało się przy okazji tego śledztwa nagrać obrzęd przyjęcia do mafii.

Aresztowań mafiosów dokonano głównie w Mediolanie, Como, Brianzy, Monzy, Weronie i Bergamo. To właśnie na północ kraju najpotężniejsza włoska mafia przeniosła swą działalność, przenikając do struktur tamtejszego biznesu. Wcześniej prokuratura informowała, że dysponuje dowodami na to, iż organizacja ta przeniknęła także do robót w ramach przygotowań do przyszłorocznej wystawy Expo w Mediolanie.

Zakończone obecnie falą aresztowań dochodzenie w sprawie obecności klanów z Kalabrii w Lombardii trwało dwa lata, a w jego trakcie wykorzystano nagrania telefoniczne i filmowe. Za sukces uznano to, że karabinierom udało się zarejestrować obrzęd przyjęcia w mafijne szeregi i nadania funkcji w ich strukturach. Ceremoniał ten znany był dotąd tylko z opisów i relacji nawróconych gangsterów.

W trakcie obrzędu zaprzysiężenia, nawiązującego do zwyczajów masonerii, wymieniono m.in. nazwiska Giuseppe Mazziniego i Giuseppe Garibaldiego, przywódców walk o zjednoczenie Włoch w XIX wieku - ujawniły media.

(pj)