Prawdopodobnie jutro przed południem WikiLeaks opublikuje tajne dokumenty dotyczące wojny w Iraku. Zasugerowało to na portalu Twitter, nie podając jednak żadnych szczegółów. Rzecznik Pentagonu pułkownik Dave Lapin oświadczył, że nie oczekuje w związku z tym żadnych "wielkich niespodzianek".

Lapin ostrzegł jednak, że publikacja 500 tys. dokumentów może narazić na niebezpieczeństwo żołnierzy USA i Irakijczyków. Powiedział, że w większości są to raporty "z terenu", i wskazał, że ich publikacja może ujawnić nazwiska Irakijczyków współpracujących ze Stanami Zjednoczonymi, a także dać rebeliantom irackim wgląd w operacje amerykańskie.

Na początku tygodnia Pentagon ostrzegał media, by nie publikowały tajnych dokumentów, jakie mają być ujawnione przez WikiLeaks, znany m.in. z zamieszczenia w internecie w lipcu dokumentów na temat wojny w Afganistanie.

Należy przestrzec media, by nie ułatwiały przecieku tajnych dokumentów przy udziale tej podejrzanej organizacji, znanej jako WikiLeaks - mówił płk Lapan, podkreślając, że armia amerykańska "absolutnie" nalega na portal, by zwrócił rządowi ukradzione dokumenty i nie publikował ich.

Władze USA w lipcu potępiły ujawnienie dokumentów na temat Afganistanu, które - jak przypomina Reuters - przedstawiły mroczny obraz wojny w tym kraju, trwającej od 2001 roku.

Associated Press pisze, że dokumenty, które zamierza ujawnić WikiLeaks, mogą być czymś w rodzaju "tajnej historii wojny w Iraku". AP odnotowuje, że ponad 100 amerykańskich analityków wojskowych, pracujących pod kierownictwem Agencji Wywiadu Obronnego (Defence Intelligence Agency - DIA), weryfikuje dokumenty, które - jak się przypuszcza - mogą zostać opublikowane przez WikiLeaks. Celem tej operacji jest minimalizowanie ewentualnych strat, czyli m.in. ustalenie osób, które mogłyby zostać narażone na niebezpieczeństwo w związku z publikacją dokumentów, i podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych.

Rzecznik Pentagonu potwierdził, że dokonano przeglądu dokumentów z lat 2003-2010, dotyczących wojny irackiej.