Brytyjskie kantory przestały sprzedawać banknoty o nominale 500 euro. Policja ustaliła bowiem, że są one wykorzystywane niemal wyłącznie przez przestępców. Turyści nadal będą mogli jednak płacić tymi banknotami, jeśli przywiozą je ze sobą z innego kraju.

Brytyjska agencja do walki z przestępczością zorganizowaną (SOCA) stwierdziła, że ponad 90 proc. takich banknotów jest wykorzystywanych przez gangi, handlarzy narkotykami oraz osoby zajmujące się praniem pieniędzy. Zdaniem SOCA łatwy dostęp do takich nominałów jest jednym z czynników umożliwiających przestępcom przerzucanie dużych sum pieniędzy.

Mniej, a więcej

Reuters podkreśla też, banknoty takie zajmują 10-krotnie mniej miejsca niż ich równowartość w funtach, co ułatwia przemyt. Jak podaje agencja w żołądku można przemycić nawet 150 tys. euro, a w paczce papierosów tylko 20 tys. euro.

Dostęp do banknotów o nominale 500 euro będzie teraz znacznie trudniejszy i każdy, kto będzie próbował nabyć dużą ich liczbę zwróci na siebie uwagę - przekonuje SOCA, która teraz będzie śledziła popyt na banknoty o nominale 200 euro.