Aż 19 osób zatrzymano w ramach międzynarodowej operacji policyjnej przeciw gruzińskiemu gangowi Kutaisi. To jeden z najważniejszych klanów kontrolowanych przez rosyjską mafię. Przestępców ujęto na terenie siedmiu państw Unii Europejskiej, przy wsparciu m.in. polskiej policji.

Do zatrzymań siedmiu osób doszło we Włoszech. Pozostałych członków grupy przestępczej zatrzymywano na terenie Czech, Francji, Niemiec, Portugalii, Litwy i Węgier. Podczas aresztowań zabezpieczono broń, narkotyki oraz 100 tys. euro w gotówce.

Sukces operacji możliwy był dzięki znaczącemu wsparciu policji polskiej i belgijskiej. Nasza praca polegała na analizowaniu informacji oraz na obserwacji. Niektóre w tych osób przemieszczały się po Polsce - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Sokołowski.

Cios dla rosyjskojęzycznych grup przestępczych

Jak podkreśla policja, aresztowanie lidera Kutaisi stanowi znaczący cios w rosyjskojęzyczne zorganizowane grupy przestępcze. Poza liderem aresztowano również pozostałych członków kierownictwa klanu. Nazywani są tzw. worami w zakonie. To przestępcy euroazjatyccy postrzegani jako liderzy, sprawujący kontrole oraz ustanawiający reguły dla rosyjskojęzycznej przestępczości zorganizowanej - powiedział Sokołowski.

Podkreślił, że ta szeroka na skalę Unii Europejskiej operacja wspierana była przez ekspertów Europolu, którzy uczestniczyli w wymianie informacji operacyjnych pomiędzy zaangażowanymi krajami członkowskimi. Funkcjonariusze opracowywali raporty analityczne oraz udzielali wsparcia w ramach tzw. mobile office.

Spodziewane są dalsze zatrzymania

Jak poinformował Europol w komunikacie, operacja była efektem 18 miesięcy wymiany informacji wywiadowczych i gromadzenia dowodów w kilku krajach UE. Akcja przeciwko gangowi Kutaisi trwa i spodziewane są dalsze zatrzymania - dodano.

Według Europolu nigdy wcześniej nie udało się jednocześnie ująć aż tylu - 13 - członków kierownictwa klanu kontrolowanego przez rosyjską mafię.

Lepiej chronieni obywatele UE?

Ta operacja świadczy o tym, że współpraca w ramach Europolu działa, dzięki czemu lepiej chronieni są obywatele UE - podkreślił wiceszef Europolu Michel Quille. Pogratulował wszystkim służbom, które były zaangażowane w tę akcję.

W kilku spotkaniach operacyjnych uczestniczył także Eurojust - Europejska Jednostka Współpracy Sądowej. Jest to agencja UE o charakterze prokuratorskim. Jej zadaniem jest m.in. koordynacja działań prokuratur krajowych państw członkowskich UE w celu zwalczania transgranicznej przestępczości na obszarze Wspólnoty Europejskiej.

W Europolu pracuje kilkunastu polskich policjantów. Podkreślają oni, że przestępczość dokonywana przez tzw. worów w zakonie stanowi priorytet dla organów ścigania Unii Europejskiej. Na początku czerwca Europol wsparł operację prowadzona przez Francję, w ramach której aresztowane zostały 42 osoby, w tym trzech członków gruzińskiego klanu Tbilissi.