W gmachu watykańskiej żandarmerii zwiększyła się liczba cel, w których przetrzymywane są osoby aresztowane. W pobliżu aresztu, gdzie przebywa papieski kamerdyner, powstała kolejna cela - informuje agencja ANSA.

Do tej pory w pałacu żandarmerii znajdowały się cztery, zazwyczaj puste, cele o powierzchni 4 na 4 metry. W jednej z nich od 23 maja przebywa kamerdyner Benedykta XVI Paolo Gabriele. Został aresztowany pod zarzutem kradzieży tajnych dokumentów. Toczy się przeciwko niemu śledztwo, które ma ujawnić między innymi jego wspólników oraz mocodawców.

Włoska agencja informuje, że prace przy organizacji nowego miejsca dla aresztantów prowadzone były w całkowitej tajemnicy. Oznaczałoby to, że zbiegły się w czasie z prowadzonym w Watykanie śledztwem w sprawie wycieku tajnych dokumentów.

Za Spiżową Bramą nie ma więzienia. W 2009 roku w areszcie przebywała niezrównoważona kobieta ze Szwajcarii, która podczas pasterki w bazylice świętego Piotra rzuciła się na papieża.

W latach 40. zeszłego wieku, za pontyfikatu Piusa XII do aresztu trafił ksiądz Edward Cippico, oskarżony o oszustwo. "Więzień Watykanu" uciekł po trzech latach odbywania kary.