Ukraina wystąpi do Białorusi na ekstradycję 28 osób, w tym dziewięciu swoich obywateli, podejrzewanych o udział w walkach w Donbasie po stronie prorosyjskich separatystów - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę generalną w Kijowie.

Prokuratura oświadczyła, że poinformowała już stronę białoruską o zamiarze wystąpienia o ekstradycję tych ludzi "w celu pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za przestępstwa związane z nielegalnym udziałem w konflikcie zbrojnym w Donbasie".

Białoruskie służby bezpieczeństwa zatrzymały w środę pod Mińskiem ponad 30 osób podejrzewanych o to, że są rosyjskimi najemnikami. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi Andrej Raukou poinformował tego dnia, że zatrzymani z prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej CzWK Wagner składają już zeznania, a w czwartek powiadomił, że wszczęto wobec nich sprawę karną o przygotowywanie aktów terrorystycznych.

Białoruskie MSZ udostępniło w piątek władzom Ukrainy listę zatrzymanych bojowników rosyjskich. Według ukraińskich organów ochrony prawa trwa przygotowywanie dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o ekstradycję.