Rząd Tanzanii zabronił praktykowania czarów, by powstrzymać ataki na albinosów. Ich organom przypisywane są magiczne moce. O sprawie pisze agencja AFP, powołując się na rzecznika tamtejszego MSW.

Decyzja została ogłoszona we wtorek. Ci rzekomi czarownicy częściowo ponoszą odpowiedzialność za ataki na albinosów - powiedział rzecznik Isaac Nantanga.

Jak dodał, szef MSW Mathias Chikawe ogłosił, że za dwa miesiące rozpocznie się "operacja specjalna o nazwie "Koniec z zabójstwami albinosów". Akcję przeprowadzi policja, przy wsparciu lokalnych władz i członków Tanzańskiego Stowarzyszenia Albinosów, i na początku odbędzie się ona w najbardziej dotkniętych prowincjach na północy kraju.

Rząd podjął decyzję w tej sprawie po porwaniu pod koniec grudnia 4-letniej albinoskiej dziewczynki. Dotychczas nie udało się jej odnaleźć.

Porwali czterolatkę

27 grudnia w prowincji Mwanza, na północnym zachodzie, uzbrojeni w maczety mężczyźni uprowadzili Pendo Emmanuelle Nundi. W związku z porwaniem zatrzymano 15 osób, w tym ojca i dwóch wujków dziewczynki.

Przedstawiciel ONZ w Tanzanii Alvaro Rodriguez zaapelował do władz, by sprawa była traktowana priorytetowo i zapewnił, że rząd może liczyć na pomoc ONZ.

W sierpniu w ciągu niespełna dwóch tygodni zaatakowanych zostało co najmniej czterech albinosów w Tanzanii.

Według ONZ w tym kraju we wschodniej Afryce od 2000 roku zabitych zostało ponad 70 albinosów. W regionie organom albinosów przypisane są magiczne moce, a ich części ciała są czasami wykorzystywane przez czarowników i znachorów.

Oprócz ataków na albinosów w prowincjach Mara, Mwanza i Shinyanga dochodzi też do zabójstw osób starszych, które podejrzewane są o rzucanie uroków.

(abs)