​Kilka tysięcy miłośników literatury wzięło udział w sobotę w weekendowym recyklingu książek w Paryżu, by oddać książki na makulaturę, ale też by wymieniać się nimi i o nich dyskutować. Miejsce spotkania zamieniło się w otwartą bibliotekę na świeżym powietrzu.

Zdjęcie ilustracyjne /PAP/CHROMORANGE/Alexander Bernhard/ /PAP

To już druga edycja RecycLivre Days, imprezy, której uczestnicy angażują się w walkę przeciwko analfabetyzmowi. W 2016 roku akcja również cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem paryżan, którzy przekazali wówczas ponad 16 tys. książek.

Idea jest prosta - za każde 10 podarowanych książek jedno euro jest przekazywane przez firmę RecycLivre na rzecz stowarzyszenia Czytać i Zachęcać do Czytania. RecycLivre sprzedaje książki po niskich cenach, by ułatwić dostęp do kultury i wiedzy.

Na wypełnionym książkami Placu Republiki w centrum Paryża stworzono czytelnię, wygospodarowano też miejsca do spotkań i dyskusji o książkach. Zorganizowano warsztaty dla majsterkowiczów - z nieprzydatnych już książek paryżanie mogli nauczyć się robić zakładki, notatniki, a nawet origami. Atrakcją był występ artystów z grupy Toque Freres, którzy na oczach widzów malowali freski na temat życia książki.

Dzięki recyklingowi książek RecycLivre pomaga zmniejszyć ilość odpadów, a także znacznie zredukować zużycie papieru. Od powstania tej organizacji dzięki ponownemu przetworzeniu używanych książek zamiast produkcji nowych uratowano ponad 15 tysięcy drzew i zaoszczędzono 600 milionów litrów wody.

Aby wyprodukować jeden kilogram papieru, od ścięcia drzewa aż po gotowy produkt, potrzeba 760 litrów wody - tłumaczył David Lorrain, dyrektor i pomysłodawca RecycLivre.

Założyciel RecycLivre opowiadał, że kiedy jako dziecko przechodził przez rodzinną bibliotekę, natrafił na opowiadanie Stefana Zweiga pt. "Nowela szachowa" i tak zrodziło się w nim zamiłowanie do literatury. Pewnego dnia, gdy zauważył, że jego biblioteka jest zbyt przepełniona książkami, zadał sobie pytanie: co należy zrobić ze wszystkimi przeczytanymi książkami, których nie potrafimy wyrzucić? Tak oto 15 listopada 2008 r. powstaje RecycLivre.

Weekend recycklingu książek potrwa w Paryżu do niedzieli.


(ł)