Zasada ograniczonego zaufania - to dobra rada dla Polaków wybierających się do pracy w Niemczech. Policja ostrzega przed nieuczciwymi pośrednikami oferującymi zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów. Już w niedzielę Niemcy otworzą dla nas swój rynek.

Aby bezpiecznie szukać pracy za Odrą, warto zapamiętać kilka złotych zasad. Po pierwsze, nie ufajmy ofertom pracy dla osób bez kwalifikacji i znajomości języka. Po drugie, podchodźmy ostrożnie do ogłoszeń w gazetach czy internecie, gdzie jest podany tylko numer telefonu. Pośrednictwo może oferować tylko firma zarejestrowana w urzędzie marszałkowskim.

Trzeba też pamiętać, że firmy nie mogą żądać od nas opłat za przygotowanie ofert, wprowadzenie do bazy czy przesłanie folderu. Nie może też oczekiwać prowizji od naszej przyszłej pensji. Płacimy tylko za transport - inne opłaty oznaczają oszustwo.

Należy również zadbać o swoje bezpieczeństwo osobiste. Warto zabezpieczyć się w ten sposób, że swoim najbliższym pozostawimy informacje, z kim się kontaktowaliśmy już w Polsce, jak te kontakty wyglądały, przekażemy numery telefonów - mówi podinspektor Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji.