Unijny komisarz ds. konsumentów Tonio Borg pojedzie w piątek do Moskwy na spotkanie z rosyjskim ministrem rolnictwa Nikołajem Fiodorowem. "Zamierza negocjować zniesienie rosyjskiego embarga na unijną wieprzowinę" - powiedział korespondentce RMF FM w Brukseli Katarzynie Szymańskiej-Borginon rzecznik komisarza Frederic Vincent. Embargo trwa już dokładnie 30 dni. Komisarz od początku bezskutecznie zabiegał o spotkanie z rosyjskimi władzami. Będą to więc pierwsze bezpośrednie rozmowy na tym szczeblu.

Do tej pory odbywały się wyłącznie rozmowy na poziomie ekspertów. Z komisarzem Tonio Borgiem rozmawiał dzisiaj w Strasburgu eurodeputowany Paweł Kowal, który powiedział dziennikarce RMF FM, że "sprawa przypomina embargo na polskie mięso w latach 2005-2006, gdy po Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie Rosja stosowała te same metody". To sprawa polityczna - uważa Kowal.

Zdaniem europosła nie da się już jej załatwić na szczeblu komisarza. Trzeba rozmów na poziomie szefa Komisji i najwyższych władz politycznych w Polsce - podkreśla.

Komisarz Borg ma w zanadrzu możliwość wniesienia skargi do Światowej Organizacji Handlu, bo rosyjskie embargo jest sprzeczne z jej zasadami. Komisarz zdaje sobie sprawę z tego, że taka procedura jest bardzo długa - uważa Kowal. Prawdopodobnie do jej zakończenia nasi producenci zostaną całkowicie wyrugowani z rynku.

Tymczasem takie kraje jak Francja, Holandia i Dania próbują zawrzeć z Rosją oddzielne porozumienia, za plecami Komisji i kosztem Polski, by wznowić swój eksport. Komisarz twierdzi, że takie umowy są nielegalne - powiedział Kowal po rozmowie z Borgiem.

(MRod)