​Kolejny kraj złamał unijną solidarność w sprawie embarga na wieprzowinę - dowiedziała się korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska Borginon. Po Austrii tym razem Dania wysłała do Rosji cztery transporty żywych świń. Jeszcze w poniedziałek szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton apelowała natomiast, by kraje Unii powstrzymywały się przed porozumiewaniem z Moskwą za plecami Polski i Komisji Europejskiej.

Dania wysłała do Rosji cztery zaplombowane ciężarówki z żywymi świniami. Przepisy unijne zabraniają jednak plombowania żywych zwierząt.

Podobnie jak w przypadku transportu z Austrii, o którym donosiliśmy w ostatni piątek, na unijnym świadectwie znowu ręcznie dopisano "z wyjątkiem Polski i Litwy". Ma to oznaczać, że oba kraje uznaje się za strefę zakażoną, skąd nie można eksportować.

Początkowo kierowcy nie chcieli pokazać dokumentacji, ale gdy Polacy zagrozili, że zawrócą cały transport - ustąpili. Cała dokumentacja została więc skopiowana i przesłana do Brukseli.

Polska będzie się znowu domagać wyjaśnień od Komisji Europejskiej. Do tej pory jednak nie otrzymaliśmy żadnych wyjaśnień dotyczących transportu austriackiego.

(MRod)