Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko potrzebuje leczenia za granicą - oświadczył Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent jest gościem konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), stowarzyszenia, które promuje obecność Ukrainy w UE.

Tymoszenko: Nie dostałam oficjalnej propozycji wyjazdu za granicę

"Nigdy nie otrzymywałam od przedstawicieli ukraińskich władz żadnej oficjalnej propozycji dotyczącej leczenia mnie w Niemczech. Nie mogę więc komentować tego, co władze o tym myślą i na ile może to być realne" – stwierdziła Julia Tymoszenko w wywiadzie dla internetowej gazety... czytaj więcej

Tymoszenko jest chora. Potrzebna jej jest operacja, a potem terapia i rehabilitacja. Oczekujemy, że wyjedzie ona za granicę - powiedział Kwaśniewski - Oczekujemy, że rząd Ukrainy przyjmie propozycję, która została przygotowana już wiele miesięcy temu.

Były prezydent Kwaśniewski i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox z ramienia PE obserwują procesy sądowe ukraińskich opozycjonistów, w tym odbywającej wyrok siedmiu lat więzienia Tymoszenko. Jej uwolnienia domaga się Unia Europejska, która uważa, że była premier, skazana za nadużycia przy zawieraniu za jej rządów umów gazowych z Rosją, została ukarana za decyzję polityczną.

Wypuszczenie Tymoszenko z więzienia jest jednym z najważniejszych warunków, stawianych przez Brukselę przed oczekiwanym w listopadzie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Była premier cierpi na przewlekłe schorzenie kręgosłupa.

Kwaśniewski mówił w Jałcie, że jego misja na Ukrainie, która trwa od czerwca ubiegłego roku i wymaga wielu wizyt w tym kraju, wywołuje już niezadowolenie jego małżonki - relacjonuje gazeta internetowa "Ukrainska Prawda".

Spędzam na Ukrainie tak dużo czasu, że żona pyta mnie czasem, czy nie mam tam drugiej rodziny. Odpowiadam jej na to: tak, jest to pan (prezydent Ukrainy Wiktor) Janukowycz i pani Tymoszenko - powiedział.