Dziękuję wszystkim, którzy rozumieją moją decyzję, przepraszam wszystkich nią zawiedzionych. Mnie też jest trochę smutno, ale od emocji i własnej ambicji ważniejsze są odpowiedzialność i uczciwa ocena sytuacji - napisał w środę na Twitterze szef Rady Europejskiej, b. premier Donald Tusk.

Tusk ogłosił we wtorek, że nie będzie kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich.

Po głębokim namyślę podjąłem decyzję, że nie będę kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Ogłaszam tę decyzję dzisiaj, bo czas nagli. Nie chciałbym w żaden sposób utrudniać opozycji procesu wyłaniania kandydata - dodał.

Uważam, że możemy te wybory wygrać. Do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążona bagażem trudnych, niepopularnych decyzji - tłumaczył były premier.  Ja takim bagażem jestem obciążony od czasów, kiedy byłem premierem - przyznał. Nie zamierzam się tych trudnych decyzji wypierać - zastrzegł. 

Tusk podkreślił, że będzie wspierał kandydata opozycji w nadchodzących wyborach prezydenckich. Wykorzystam każdą możliwość, aby nadal wzmacniać pozycję Polski w Europie i na świecie - zadeklarował.

1 grudnia kończy się kadencja Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Były polski premier jest kandydatem na szefa Europejskiej Partii Ludowej. 

Rada Naczelna PSL: Kosiniak-Kamysz naturalnym kandydatem na prezydenta