Turcja ma nadzieję, że zasady zjednoczenia Cypru zostaną uzgodnione do końca roku. Referendum w tej sprawie mogłoby się odbyć na początku 2012 roku - powiedział szef dyplomacji Turcji Ahmet Davutoglu, który gościł w tureckiej części wyspy.

Davutoglu przebywa z wizytą w samozwańczej Republice Tureckiej Cypru Północnego, którą na arenie międzynarodowej uznaje jedynie Ankara. Mamy nadzieję na znalezienie rozwiązania problemu cypryjskiego do końca roku, na przeprowadzenie referendum w pierwszych miesiącach przyszłego, by Cypr mógł przejąć prezydencję w Unii Europejskiej jako nowe państwo reprezentujące całą wyspę - powiedział minister Davutoglu na konferencji prasowej.

Cypr jest od roku 1974 podzielony na należącą do UE Republikę Cypru i uznawaną jedynie przez Turcję Republikę Turecką Cypru Północnego. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun po czwartkowym spotkaniu w Genewie z liderami dwóch społeczności cypryjskich - tureckiej i greckiej - wyraził nadzieję, że strony do października osiągną porozumienie w sprawie przyszłości podzielonej wyspy.