Po raz trzeci na dożywocie skazany został we Francji znany propalestyński terrorysta Carlos-Szakal. W latach 70. i 80. XX wieku był on uważany za najgroźniejszego na świecie. Carlos-Szakal tym razem został skazany za to, że wrzucił granat do galerii handlowej w Paryżu. Wówczas zginęły dwie osoby, a 34 zostały ranne.

Carlos-Szakal, który naprawdę nazywa się Ilich Ramirez Sanchez, odwołał się od wyroku, choć wcześniej podkreślał, że jest dumny ze wszystkich zamachów dokonanych na polecenie Frontu Wyzwolenia Palestyny lub w obronie komunizmu. Wenezuelski terrorysta odbywa już we Francji podwójny wyrok dożywotniego więzienia za serie zabójstw i zamachów, których zginęło w sumie 14 osób, a blisko 150 zostło rannych.

Na początku procesu 67-letni Carlos, gdy zasiadł na ławie oskarżonych, rozejrzał się po sali, pocałował w rękę swoją adwokat Isabelle Coutant-Peyre, z którą w 2001 roku wziął ślub, po czym wysłał pocałunki w kierunku dziennikarzy.

Atak, za który sądzony jest obecnie Carlos, przeprowadzono 15 sierpnia 1974 roku. Doszło wówczas do eksplozji granatu w galerii handlowej Drugstore Publicis na rogu bulwaru Saint-Germain i rue de Rennes.

W wywiadzie z 1979 roku Carlos przyznał, że to on rzucił granatem. Jednak podczas dochodzenia Wenezuelczyk zaprzeczył i nie przyznał się do winy. Oskarżenie oparto na zeznaniach świadków i dawnych kolegów terrorysty. Śledczym udało się również odtworzyć granat, którego użyto podczas ataku.

Carlos obecnie odbywa we Francji karę dożywotniego pozbawienia wolności. Przebywa w więzieniu od czasu aresztowania przez francuskie służby w Sudanie w 1994 roku. Został dwukrotnie skazany na dożywocie za zabójstwo trzech mężczyzn, w tym dwóch policjantów, w Paryżu w 1975 roku oraz za cztery zamachy w latach 80., m.in. w Paryżu i Marsylii, w których zginęło 11 osób, a prawie 150 odniosło rany.

Aktów terrorystycznych Carlos dokonywał w ramach walki za sprawę palestyńską. Już w 1974 roku był członkiem Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Zamach z 1974 roku to najstarsze zarzucane Carlosowi przestępstwo.

APA