Minister rolnictwa Stanisław Kalemba skrytykował działania Francji, Holandii i Danii, które dogadują się z Moskwą za plecami Komisji Europejskiej kosztem Polski w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na wieprzowinę. Dziennikarka RMF FM ujawniła, że Rosjanie umieścili w internecie nagranie wideo z poufnych negocjacji z przedstawicielami tych państw.

Na filmie najpierw szef służby weterynaryjnej Rosji Sergiej Dankwert mówi, że strefa całkowitego zakazu eksportu mięsa wieprzowego w Polsce powinna wynosić minimum 200 km od wschodniej granicy. A potem zaproszeni szefowie służb weterynaryjnych Francji, Danii i Holandii zgadzają się z Dankwertem i proponują wznowienie eksportu tylko ze swoich krajów.

Minister Kalemba przypomniał, że wszyscy ministrowie rolnictwa UE zgodzili się na ostatnim spotkaniu tydzień temu w Brukseli, że to Komisja Europejska negocjuje w imieniu 28 krajów Unii.

Jeżeli teraz każdy będzie chciał prowadzić negocjacje na własną rękę, to się to skończy źle dla całej Unii - powiedział minister w rozmowie z dziennikarką RMF FM. Kalemba nie pozostawia złudzeń, co sądzi o postawie Francji, Danii i Holandii. To jest wyłamanie się. W ten sposób bardzo się osłabiamy - stwierdził.

Minister przyznał, że publikacja przez Rosjan w internecie filmu z poufnych negocjacji z przedstawicielami tych trzech krajów to próba podzielenia państw Unii i osłabienia pozycji negocjacyjnej Komisji. Polski minister stanowczo zaznaczył, że warunki te muszą być takie same dla Polski - z wyjątkiem wyznaczonej już strefy buforowej wzdłuż granicy białoruskiej, jak dla tych trzech krajów i całej Unii.

Rosjanie jednak już kilkakrotnie mówili, że zamierzają embargo utrzymać dla całej Polski i krajów bałtyckich. Minister Kalemba powiedział, że w pewnym sensie dobrze się jednak stało, że film został upubliczniony "bo dzięki temu odkrywa się te państwa Unii, które chcą grać na własną rękę". Kalemba przypomniał, że nie stwierdzono ani jednego przypadku afrykańskiego pomoru wśród trzody chlewnej. Jedyne przypadki dotyczą dzików.