Według agencji, zatrzymani zamierzali przeprowadzić "terrorystyczne operacje", wykorzystując samochody pułapki do przedarcia się przez kordon bezpieczeństwa chroniący ambasady. Miały to być operacje samobójcze.
Zatrzymani mężczyźni, podejrzani o przygotowywanie zamachów, uciekli z więzienia w 2011 roku, podczas powstania, które obaliło prezydenta Hosniego Mubaraka. Jednego z nich wydał Egiptowi Iran. Mężczyzna dotarł do tego kraju, zamierzając przyłączyć się do grup walczących z siłami USA w Iraku. Zatrzymano go w Iranie w 2006 roku i deportowano. Inny z zatrzymanych został deportowany do kraju z Algierii. Nie wiadomo jednak, w jakich okolicznościach do tego doszło.
Jako motyw przygotowywania zamachu na ambasadę Francji zatrzymani podali francuską interwencję w Mali.
(MRod)